U organizaciji Županijskog odbora mladeži HDZ-a u šibenskoj je knjižnici večeras održana tribina na temu visokoškolskog obrazovanja u Šibeniku i Šibensko-kninskoj županiji na kojoj su sudjelovali dekan Veleučilišta u Šibeniku Ivan Malenica i prodekanica za nastavu Tanja Radić Lakoš.
Prodekanica Radić Lakoš istaknula je kako je ovo bitna tema za razvoj grada i županija, ali i cijele domovine jer ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost.
Na tribini su ponudili presjek razvoja visokog obrazovanja u županije nekad i danas, ali i plan za budućnost.
– Razvoj obrazovnih ustanova jača gospodarski sustav i potiče njegov razvoj, a otvaranjem takvih ustanova u mjestima u kojima ih nije bilo, potiče se rast broja visokoobrazovanih osoba u Hrvatskoj. Županije trenutno broji oko 1600 studenata, od čega 1100 u Šibeniku i oko 400 do 500 studenata u Kninu, kazala je prodekanica.
Naglasila je kako ovdje izvode stručne studije na kojima pripremaju mlade osobe direktno za tržište rada, kroz program oni stječu vještine i znanje koje potrebno poslodavcima.
– Jednom kad završe studij, nije ima potrebna dodatna praksa jer su istu prošli tokom studija. Mi slušamo potrebe i želje poslodavaca, brzo reagiramo i to je ono po čemu smo specifični. Uveli smo više jezika i prakse, a kao jedan od najpozitivnijih primjera suradnje s poslodavcima moram istaknuti onu s Dogus grupom. Čak 24 studenta su obavila tromjesečnu praksu u Turskoj nakon čega im je bio ponuđen posao i većina njih je isti i prihvatila, istaknula je i naglasila kako su naši studiji postali atraktivni studentima iz cijele Hrvatske.
Marljivo rade na rekonstrukciji i nadogradnji, a u projektima imaju veliku potporu Grada Šibenika i Županije. Projektom rekonstrukcije i dogradnje studija, VUŠ će dobiti 1.400 metara kvadratnih novog prostora, a za prvu fazu projekta Veleučilište je osiguralo 9 milijuna kuna, čime će se zadovoljiti i prostorni kapaciteti koji jamče kvalitetu nastave, ali i mogućnost razvoja novih programa i upisivanja više studenata.
– Županija Šibensko-kninska i Grad Šibenik prepoznali su naše programe koje podupiru i u koje ulažu, jednako kao i gradovi Knin i Vodice. Perjanica razvoju visokog školstva je svakako i osnivanje Studije Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora, napomenula je prodekanica za nastavu.
Malenica je naglasio kako se u svojem profesionalnom razvoju uvijek vodio motom kako je nenapredovanje nazadovanje i kao budući dekan smatra da se Veleučilište u ovim trenucima nalazi na prekretnici.
– Smatram da je došlo vrijeme da Veleučilište krene naprijed s razvojem novih programa i u tom smislu krenuli smo s izradom. Dva su već pred samim završetkom, a započeti su i razgovori s bolnicom koja bi u budućnosti bila nastavna baza za studij sestrinstva. Šibenik je jedini grad na obali koji nema sveučilište i naša politika ide u smjeru da se to promijeni. Razvojem novih studijskih programa i projektima nadogradnje Veleučilišta i izgradnje studentskog doma na mjestu bivše vojarne Palacin, intenzivno se radi na stjecanju svih preduvjeta za ostvarenje tog dugogodišnjeg cilja. Bitno je da pratimo trendove i školujemo osobe koje će doprinijeti razvoju tržišta, a važnost stručnih studija se nikada neće umanjivati, naglasio je Malenica.
Tribini su nazočili brojni sudionici iz javnog i političkog života grada Šibenika i Šibensko-kninske županije. Među njima župan Goran Pauk, zamjenik gradonačelnika Šibenika Danijel Mileta, te predstavnici obrazovnih ustanova s područja Šibensko-kninske županije.