Ustavni sud odbacio je prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom takozvanog ‘Zakona o pobačaju’ (Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece), javlja RTL.
Ako bi zakonodavac naknadno promijenio Zakon, u smislu zabrane pobačaja, on bi bio protuustavan. Objasnio je i da ne postoji ‘ustavno pravo na pobačaj’ nego ‘ustavno pravo na privatnost i pravo na dostojanstvo žene’.
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović potvrdio je da je zakon iz 1978. koji regulira pravo na pobačaj u skladu s Ustavom i pojasnio je da se radi o izuzetno osjetljivom pitanju. Zato su se formirala dva tabora – pro life i pro choice.
Zakoni neće odvratiti ženu da odustane od prekida trudnoće, već to može samo učiniti ugrožavajući svoje zdravlje, pa se zabrana prekida trudnoće zato smatra nedopustivom, naveo je Šeparović.
U obrazloženju Ustavnog suda piše da pitanje ‘kada počinje život’ nije u nadležnosti Ustavnog suda.’Zadaća je Ustavnog suda ocijeniti je li zakonodavac uspostavio pravu ravnotežu izmeđ ovih suprostavljenih prava i interesa’.
Brojni međunarodni dokumenti štite pravo na život, ali ne daju odgovor na pitanje kada život počinje. Praksa Europskog suda za ljudska prava navodi da se ‘nerođeno dijete ne smatra osobom u smislu zaštite člankom 2 Konvencije’, navodi Miroslav Šeparović.
Saboru je naloženo da u roku od dvije godine donese novi zakon zbog formalne neusklađenosti s Ustavom tj. nužnosti osuvremenjivanja zakona.
26 godina čekanja
Za ovakvu odluku Ustavnog suda glasalo je 12 sudaca, a samo Miroslav Šumanović glasao je protiv, navodeći da je zakon nužno suštinski uskladiti s Ustavom RH, da se mora odrediti kada počinje pravo na život te zaštititi život od začeća.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.