Tvrtka Bila strana iz Oklaja koja iskrcava kamen u luci u TEF-u navodno je u zakonskom ofsajdu. Ustvrdio je to HNS-ov vijećnik Draško Lambaša na posljednjoj sjednici šibenskog parlamenta u 2011. godini. Lambaša je, naime, naveo kako tvrtka iz Oklaja nije dobila koncesiju za spomenutu faturetu, odnosno županijska Lučka uprava nikada nije ni raspisala koncesijski natječaj za prekrcaj kamena na TEF-ovoj rivi.
KONCESIJU NEKAD IMALA LUKA ŠIBENIK
– Koncesiju za prekrcaj kamena imala je Luka Šibenik u razdoblju od 2007. godine do kraja 2010. godine. Nakon što joj je koncesija istekla, Luka se obratila upravi županijske Lučke uprave da je i dalje zainteresirana za taj posao te da se ponovno raspiše natječaj za dodjelu koncesije. Natječaj nikad nije raspisan, a netko i dalje iskrcava kamen u TEF-u – upozorio je Lambaša. Dogradonačelnika grada Šibenika Petra Baranovića (HNS) ta je priča još jednom podsjetila kako bi Zakon o pomorskom dobru trebalo čim prije decentralizirati kako bi šibenska obala i administrativno došla u ruke gradskih otaca.
– Radi li se u TEF-u zaista bez koncesije morat ćete pitati županijsku Lučku upravu, no Grad Šibenik nije zadovoljan kako županijska LU-a gospodari pomorskim dobrom koji je integralni dio grada – istaknuo je Baranović. Konverzaciju dvojice HNS-ovaca, prozvani ravnatelj Lučke uprave Željko Dulibić (HDZ) naziva pukim politikantstvom te, tvrdi, kako su obojica dobro upoznata sa stanjem stvari u luci TEF-a.
– Mi nikome nismo pogodovali. Normalno da smo zainteresirani da taj posao radi Luka Šibenik te da zarađuje, ali natječaj za koncesiju nismo bili u stanju raspisati jer to lučko područje, poput onog ispred ININE pumpe na rivi, nije uvršteno kao pomorsko dobro u zemljišne knjige, što je jedan od preduvjeta za raspisivanje natječaja – objašnjava Dulibić. Lučki upravitelj nastavlja kako je, osim tzv. intabulacije, drugi preduvjet Studija o procjeni opravdanosti dodjele koncesije koja je u međuvremenu izrađena.
ČEKA SE RJEŠENJE SUDA
– Prije sedam godina nekoliko parcela na rivi kod TEF-a proglašeno je lučkim područjem, odnosno pomorskim dobrom, što je potvrdilo Ministarstvo mora. Međutim, katastarski upis nije izvršen zbog čega se parcele u knjigama vode kao vlasništvo TEF-a. Od Grada Šibenika tražili smo tabularnu izjavu kako prihvaćaju da je to područje pomorskim dobro, pošto je nismo dobili, obratili smo se Državnom odvjetništvu. Ono je parcele potvrdilo lučkim područjem te se sada čeka rješenje Općinskog suda u Šibeniku nakon čega će sporno područje ući u zemljišne knjige – obrazlaže. Na pitanje zbog čega se iskrcaj tereta ipak obavlja bez koncesije, Dulibić napominje kako je Lučka uprava iskoristila svoju zakonsku mogućnost da, dok nema koncesionara, naplaćuju privez i odvoz broda u TEF-u.
– Ništa se ne događa mimo zakona, kada Sud donese rješenje, odmah ćemo raspisati natječaj na koji će se Luka Šibenika kao zainteresirani koncesionar moći javiti – zaključuje lučki upravitelj. Kako doznajemo, ovim se pitanjem, uoči parlamentarnih izbora bavio i bivši ministar mora Božidar Kalmeta u čije je Ministarstvo stiglo anonimno pismo o protuzakonitoj fatureti na obali TEF-a, međutim, stvar se tihim putem riješila korespondencijom između Dulibića i Kalmete.
Baranović: Ne daju da sredimo Jadriju
Šibenski dogradonačelnik Petar Baranović dugo se zalaže za izmjenu Zakona o pomorskom dobru, a grlato se bori da Grad Šibenik dobije vlastitu Lučku upravu.
– Grad Šibenik je u procesu rasprave Zakona o pomorskom dobru iskazao mišljenje da je potrebno izvršiti decentralizaciju kakao bi se ovlasti spustile na jedince lokalne samouprave – kazao je. Gradski čelnici od Županije tražili su ‘skrb’ samo za jednu lokaciju – Jadriju no, prema Baranovićevim riječima, tri dopisa upućena županu Goranu Pauku nisu urodila plodom.
– Željeli smo uvesti red i osigurati funkcionalnost tog kupališta. Nažalost, to je danas čardak ni na nebu ni na zemlji – naveo je dogradonačelnik na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća.