U lovištu Lozovac kojim gospodari Lovačko društvo Krka Lozovac-Konjevrate nekada je obitavala brojna populacija trčke skvržulje. Uslijed negativnih promjena stanišnih uvjeta, prije svega zapuštanjem poljoprivrede i stočarstva te porastom brojnosti grabežljivih vrsta, dolazi do smanjivanja broja trčki tokom 80-ih godina te do potpunog nestanka vrste početkom 90-ih.
LD Krka se prijavila na natječaj Šibensko-kninske županije, Upravnog odjela za zaštitu okoliša, prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove s projektom ‘Obnova populacije trčke skvržulje (Perdix perdix) u lovištu Lozovac XV/106’ te na istom dobila sredstva u iznosu od 8.300,00kn za provedbu projekta.
– Dodijeljena sredstva smo utrošili za nabavu 60 trčki skvržulja. Već na proljeće smo započeli s pripremom terena kako bi trčke imale što bolje stanišne uvjete. Napravili smo nekoliko pojilišta i obnovili (zasijali) nekoliko zapuštenih oranica. Poslije ljeta smo nastavili s obnovom oranica i u periodu kroz rujan, listopad i studeni smo zasijali još desetak parcela. Kada smo nabavili trčke podijelili smo ih u tri prihvatilišta po 20 kljunova kako bi se one međusobno socijalizirale. Nakon 20 dana smo većinu ispustili, a tek nekoliko smo ostavili u prihvatilištu kako bi se ispuštene zadržavale u blizini. Svakodnevno ih obilazimo kako bi se uvjerili u uspješnost prilagodbe. U blizini prihvatilišta postavili smo hranilice i lovačke kamere kako bi ih lakše motrili. Nekoliko trčki je završilo kao plijen pernatih i dlakavih grabežljivaca ali većina se još uvijek zadržava na ispuštenom području. Nadamo se da će u dobroj kondiciji dočekati vrijeme reprodukcije te uspostaviti stabilnu populaciju. Napominjemo da se trčke neće loviti nego želimo obogatiti stanište starom/novom vrstom. Zahvaljujemo se Županiji što je prepoznala naš projekt i dodijelila nam sredstva – kazao nam je Josip Gulin, tajnik društva.
Inače Gulin ističe kako njihovo društvo aktivno radi na popularizaciji lovstva kao važnog segmenta u zaštiti prirode i očuvanja bioraznolikosti.
– Obnovili smo zapuštene lokve i izgradili umjetne pojilice koje redovito punimo vodom tijekom ljetne suše. Organiziramo radne akcije čišćenja nelegalnih odlagališta otpada i održavamo poljske puteve. Naša osnovna zadaća je uzgoj i zaštita divljači, ali možemo reći da mi aktivno radimo na očuvanju i zaštiti prirode u cjelini – naglašava Gulin.