Prije nešto manje od mjesec dana Katarina Ivas na Vidicima primijetila je u pitaru na svom balkonu četiri jaja. Uočila je ubrzo i dvije ptice grabljivice, oca i majku, kako pozorno prate što se događa s jajima da bi se nakon dva tjedna izlegla četiri mala ptića. Poslala je e-mail Sokolarskom centru u Dubravi s upitom što da radi i koje su to ptice, a dobila je odgovor da je riječ o sokolovima vjetrušama te da ih pusti na balkonu jer će sami vrlo brzo poletjeti i odletjeti s njezina balkona.
– Imamo goste, mamu i tatu sokole… Neko vrijeme su se vrzmali oko balkona, a onda sam primijetila četiri jaja. Naravno, nisam ih imala srca micati jer i sama volim životinje. Izlegli su se mali sokolovi koje mama uporno hrani pa na balkonu imam miševe, guštere i skakavce, a i ja tu i tamo bacim koji komad mesa. Iako mi muž govori da pustim prirodu da učini svoje – priča nam Katarina.
Mama ih sama hrani, a tata sokol samo leti, smije se Šibenčanka. Naravno, ne smetaju ‘mladoj obitelji’, a kad iziđu na balkon, sokolovi vrlo brzo odlete.
– Uskoro će i mali ptići poletjeti, za otprilike dva tjedna. Zanimljivo je imati tako ‘osebujnu’ obitelj na balkonu. Ima stvarno smiješnih situacija. Ne smetaju mi nimalo, a interesantni su i mojoj djeci koja često gledaju što se događa na balkonu – kazala nam je Katarina.
Inače, vjetruša (Falco tinnunculus) najmanji je hrvatski sokol. Stanovnik je otvorenih krajeva, ali sve više osvaja gradove i postaje naš susjed. Vjetrušu se može prepoznati po njenom karakterističnom lebdenju u zraku dok brzo maše krilima. Taj mali sokol je izvrstan letač, brz i okretan, baš kao i većina sokolova.
U rano proljeće počinje kliktanje ovih ptica jer je vrijeme za parenje. Mužjak tada donosi plijen ženki i potom slijedi parenje. Poslije toga zajedno traže gnijezdo. Ne grade ga sami, već se naseljavaju u pukotine litica, zgrada ili stara gnijezda drugih ptica, uključujući gačaca i vrana na drveću. Često se ‘svađaju’ s golubovima za gnijezdo na atraktivnoj lokaciji. Nakon što ga nađu, ženka u gnijezdo potom polaže od tri do šest jaja na kojima leži skoro mjesec dana. Mužjak joj cijelo to vrijeme nosi hranu, a tako nastavlja i kad se ptići izlegu. S vremenom mu se u lovu pridružuje i ženka.
Vjetruše su vrlo prilagodljive pa su osvojile naša naselja, naročito gdje su više zgrade, crkveni tornjevi ili silosi.