U Hrvatskoj sve više raste broj bolovanja, no problem je u tome što je velik broj njih – lažan. Država i HZZO pokušavaju to spriječiti, piše Dnevnik.hr
Država steže obruč oko onih koji uzimaju lažna bolovanja, a Hrvati, čini se, u njima prednjače. HZZO sprema drakonske kazne za varalice, ali ključno je pitanje – kako ih uopće prepoznati?
Bolovanje bi trebalo biti za one koji stvarno leže s visokom temperaturom, ali neki ga koriste kao priliku za produljeni vikend ili sportski oporavak jer teniski lakat najbolje prolazi na skijanju.
– Treba napomenuti da se u 2023. godini povećao broj dana bolovanja s 29 na 33, a imamo informaciju da ćemo i u 2024. vidjeti dodatni rast dana bolovanja. Uz činjenicu da plaćamo i doista velik iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje od 16,5 %. Dakle, to je jedan ozbiljan trošak za poslodavca – objasnila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
Dok u Europskoj uniji poslodavci u prosjeku pokrivaju od pet do deset dana bolovanja, u Hrvatskoj taj teret traje čak 42 dana. Liječnici obiteljske medicine i poslodavci suočavaju se s izazovima zlouporabe bolovanja.
– Talijani, recimo, imaju jedan dobar način borbe protiv simulacije bolovanja gdje liječnici i inspektori izlaze na teren. Oni su na taj način smanjili broj bolovanja za 30 % u roku tri godine – pojasnila je Weber.
– Događa se da pacijenti nekad žele produžiti svoj godišnji odmor pa nam jave da su dobili temperaturu ili tako, ali se primjećuje uvijek na početku sezone ili u vrijeme jeseni. Baš se vidi povećani broj bolovanj – objasnila je doktorica obiteljske medicine Branislava Čilić.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.