U Zadru je u subotu, 21. siječnja 2023. godine, svečanom akademijom i mimohodom postrojbi Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova obilježena 30. obljetnica vojno-redarstvene operacije Maslenica, jedne od prvih velikih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske i policije.
Svečanoj akademiji koja je održana u zadarskom Hrvatskom narodnom kazalištu nazočili su predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar obrane Mario Banožić, izaslanik predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika OS RH, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga admiral Robert Hranj, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Rade Šimičević, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ratni zapovjednik operacije general Ante Gotovina, vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, predstavnici MORH-a i OS RH, župan Zadarske županije Božidar Longin, gradonačelnik Zadra Branko Dukić, predstavnici udruga iz Domovinskog rata, zapovjednici ratnih postrojbi, sudionici operacije i drugi.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković istaknuo je kako je ova operacija pokazala da Hrvatska vojska ima snagu za oslobađanje okupiranih hrvatskih teritorija.”Te devedesete su bile jedinstvene i neponovljive. Hrvatska vojska, hrvatska policija i branitelji temelj su Hrvatske. Slobodu dugujemo njima”, kazao je premijer Plenković.
Ministar obrane Mario Banožić istaknuo je kako mu je drago što je Hrvatska vojska i ove godine sudjelovala u programu svečanog obilježavanja i kako je operacija Maslenica pokazala hrvatskome narodu i cijelome svijetu kako su hrvatski branitelji u borbi i obrani svojega, izrasli u modernu i profesionalnu Hrvatsku vojsku. “Upravo je hrabrost i odlučnost svakog hrvatskog branitelja stvarala prevagu, onu snagu koja je oživotvorila vizije prvog hrvatskog predsjednika i vrhovnika dr. Franje Tuđmana. Ponosan sam što u današnjoj Hrvatskoj vojsci mlade vojnikinje i vojnici slijede upravo tu upornost, ponos i domoljublje. Sve je moguće kada imamo spoj iskustva i odlučne mladosti – one koja zna da je davanje za Domovinu davanje za budućnost svakog našega građanina, za vjerodostojnost Hrvatske, za blagostanje i sigurnost svakog našeg stanovnika”, istaknuo je ministar Banožić.
U svom je obraćanju ratni zapovjednik operacije general Ante Gotovina podsjetio u kakvim se teškim uvjetima provodila VRO Maslenica istaknuvši: “Bili smo vojska koja se tek ustrojavala. Preuzeti odgovornost bio je naš izbor, spojiti sjever i jug naša misija. Iskustvo stečeno u operaciji Maslenica bilo je presudno za kasnije operacije. Generacije koje rastu duguju zahvalnost i poštovanje jednom vremenu i njegovim ljudima”.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved kazao je kako je operacija Maslenica bila jedna od ključnih. “U toj operaciji sudjelovale su sve ustrojstvene cjeline Hrvatske vojske i MUP-a.Vještina zapovjedanja od strateške do taktičke razine bila je poruka neprijatelju da ćemo svoju zemlju osloboditi i bilo je to samo pitanje vremena”.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je: “Uvijek ćemo ovdje dolaziti jer na ovom mjestu se branila Hrvatska. Akcija Maslenica pokazala je da Hrvatska ima snagu, vještinu i ljude koji će akciju izvesti po svim pravilima ratovanja.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Rade Šimičević istaknuo je važnost podsjećanja mladih naraštaja na našu povijest te kako su naši poginuli i branitelji naš ponos i uzor.
Branko Dukić, gradonačelnik Grada Zadra i Božidar Longin, župan Zadarske županije podsjetili su na teške uvjete života u Zadru i širem zadarskom području tih ratnih godina te kako se obljetnica operacije Maslenica, zahvaljujući kojoj je oslobođeno ovo područje, slavi s posebnim emocijama i ponosom.
U prigodi obilježavanja VRO Maslenica u kojoj je u samo 72 sata oslobođeno oko tisuću kvadratnih kilometara dotad okupiranog hrvatskog teritorija i u spomen na sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, kod središnjeg križa na zadarskom Gradskom groblju izaslanstva predsjednika RH, Hrvatskog sabora i Vlade, ratni zapovjednici, obitelji poginulih, nestalih i umrlih, predstavnici županija i gradova te udruge branitelja položila su vijence i zapalila svijeće. Vijenci su položeni i na spomen-obilježje 3. bojne 4. gardijske brigade Imotski sokolovi, te upaljeni lampioni kod spomenika hrvatskim braniteljima – Kocke.
S istog je mjesta krenuo i mimohod postrojbi sudionica operacije s ratnim zastavama u pratnji predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata i Orkestra OS RH duž Obale kneza Branimira te užim centrom grada do crkve Sv. Šime gdje je služena sveta misa za Domovinu.
U sklopu obilježavanja obljetnice organizirana je i izložba vojne opreme i naoružanja Hrvatske vojske i MUP-a i međunarodni turnir u sjedećoj odbojci.