U sklopu šesnaestog izdanja ‘Animiranog Šibenika’, ovoga će vikenda u Šibeniku biti postavljena još jedna zanimljiva izložba i predstavljanje strip albuma. U subotu, 26. studenog, u 19 sati, u Studiju galerije Sv. Krševan (ex Galerija Matija), otvara se, a ujedno i zatvara izložba istoimenog stripa ‘Bez brkova’, plodnog i svestranog likovnog autora srednje generacije Davora Šunka.
– Umjesto službenog otvaranja izložbe autor će predstaviti svoj novi strip album te ćete u ugodnoj galerijskoj atmosferi moći saznati sočne detalje i zakulisne igre vezane kako uz nastajanje ovog albuma tako i o autoru samom. Ukoliko vas zanima kroz što sve prolazi Mika bauštelac, rođen bez ijedne dlake, kada mu se rodi sin sa brkovima, i kako završava ovaj striptriptih ovo je izložba za vas. Dođite i pogledajte ovaj tragikomični noir apsurda, a i ono što je možda i bitnije dođite čuti priče koje se kriju iza toga – poručuju organizatori.
Kao uvertiru u izložbu, Davor Šunk održati će u Benkovcu dvodnevnu strip radionicu “Pasica” u četvrtak 24. od 17 do 19 sati i petak 25. studenog u isto vrijeme, u Kaštelu Benković. Radionica je namijenjena onima koji kroz taj medij popularne kulture žele izraziti svoju kreativnost i naučiti kako ispričati priču kroz nekoliko sličica u nizu, te pritom upoznati forme stripa i načine crtanja.
– Upoznavanjem stripa kroz sve faze njegova nastanka – kadriranja i slaganja priče kroz male sličice bez velikog teksta – polaznici će otkriti nove vrijednosti i draži tog fenomena pop kulture. Kao oblik masovnog medija, strip je nastao početkom 20. stoljeća u SAD-u s pojavom stripova u dnevnim novinama gdje je standardiziran u obliku sličica u nizu s tekstom u balonima. Ovakva kombinacija riječi i slike ubrzo se proširila svijetom, a kod nas je poznatija pod nazivom “pasica”. Potom su se počele izdavati jeftine knjige novinskih stripova, a poslije i originalni strip albumi. Danas se stripovi, osim u novinama izdaju i kao strip albumi (knjige), grafički romani ili izlaze u web izdanjima. Kroz ovu radionicu, koja je namijenjena svoj djeci u rasponu od 14 do 24 godine, polaznici će proći procese stvaranja i moći napraviti svoje vlastite “pasice” – najavljuju organizatori.