Grad Šibenik u javnim vrtićima, kao njihov osnivač, subvencionira kompletno funkcioniranje ustanova, a ne samo trošak djeteta za razliku od privatnih i vjerskih jer ne možemo subvencionirati privatnu tvrtku nego samo boravak djeteta u ustanovi, kako se to sad počelo provlačiti kao teza. Uvodno je to na današnjoj konferenciji za novinare kazao šibenski gradonačelnik Željko Burić.
– Odlučno demantiram priče da se maćehinski odnosimo prema djeci ili čak roditeljima, a sad kad smo našli model prema kojem će cijena boravka po djetetu u svim vrtićima biti jednaka, čujemo kako bismo trebali financirati sve ustanove jednako. U današnje vrijeme pozivati na nezakonite radnje, za mene je frapantno i naravno neprihvatljivo. Cijena koju smo odredili, od 90 eura po djetetu u svim ustanovama, nije izvučena slučajno. Morate znati i da smo zadnji put u gradskim vrtićima cijene dizali još 2011. godine tako da je cijena, uvažavajući inflaciju, već trebala rasti – izdvojio je Burić odgovarajući time na reakcije kako je boravak djece u gradskim vrtićima povećan da bi i oni u privatnim i vjerskim vrtićima bili zadovoljeni.
Analize, koje su prije 20-ak dana dogovorene s vlasnicima privatnih i vjerskih vrtića pokazale su da su kod njih iskazani troškovi različiti i kreću se od oko 1.600 do više od dvije tisuće kuna, po djetetu.
– Bili smo toliko korektni da smo, analizirajući poslovanje, uvažili sve troškove od struje i vode do plaća da bismo dobili takozvanu očekivanu zakonitu dobit od pet posto. Vrijeme će pokazati tko se, u ovom slučaju, bavio politikanstvom, reagirajući neosonovano na odobrani model od 90 eura po djetetu, a tko je razmišljao i donosio političke odluke za dobrobit svih – kazao je Burić.
Ekonomsku cijenu smještaja djeteta u dječje vrtiće izračunava Povjerenstvo osnovano za
navedenu namjenu u suradnji sa svakim od predstavnika privatnih i vjerskih osnivača.
– Cijena smještaja djeteta u dječje vrtiće jasno je definirana člankom 42. Državnog
pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe, a uključuje troškove za radnike,
prehranu djece, uvjete boravka djece, nabavu namještaja i opreme te nabavu sitnog
materijala. S obzirom da smo cijenu utvrđivali na temelju zadnje cjelovite godine
poslovanja svake ustanove, a to je 2021. godina, sve troškove smo sveli na sadašnje cijene
množenjem istih s indeksima rasta potrošačkih cijena, koji su službeno objavljeni od straneDržavnog zavoda za statistiku, te smo na tako dobivenu cijenu ukalkulirali razumnu dobit poslodavca – kazala je Nina Kursar, članica Povjerenstva.
Burić je istaknuo i činjenicu da je Grad Šibenik prije tri godine povećao subvencije boravka djece u privatnim i vjerskim vrtićima sa 700 na 900 kuna.
– Umjesto da su tada smanjili cijene koje plaćaju roditelji, oni su povećali dobit ustanovama. Mi smo transferirali 2,5 milijuna kuna iz proračuna, a oni su iskazali dobit od 3 milijuna kuna – zaključio je gradonačelnik.