Osnivanje i vođenje udruge možda djeluje kao jednostavan posao, no u njemu se kriju brojne zamke koje laiku nisu poznate. Kako efikasno voditi udrugu i što je sve potrebno riješiti od papirologije, u Šibeniku će govoriti Nives Ivelja, žena koju ljudi iz svijeta organizacija civilnog društva nazivaju ‘hodajućom enciklopedijom’. Ivelja u Šibenik stiže 13. rujna kada će u Atriju Muzeja grada Šibenika održati početnu radionicu u sklopu projekta ‘KULTajmo u Šibeniku! Razvoj civilnog sektora kroz aktivnosti u kulturi’.
Radionica će se održati od 14.30 do 16 sati, a tijekom sat i pol vremena polaznici će doznati sve bitne informacije o procesu osnivanja udruge, detalje o osnivačkim aktima, tijelima udruge i osnivačkoj skupštini. Nives Ivelja za primjer će koristiti osnivanje klastera udruga Šibensko-kninske županije.
Nives Ivelja dođe kao ‘jocker Zovi’ u popularnom TV kvizu ‘Tko želi biti milijunaš’. Ona je predsjednica i suosnivačica poznate udruge ‘MI’ i Zaklade Kajo Dadić. Kroz udrugu ‘MI’ sudjelovala je u organiziranju i osnivanju ‘MI Centra za pomoć i njegu’, neprofitne socijalne ustanove za pružanje izvaninstitucionalnih usluga za starije osobe. S druge strane, ‘Zaklada Kajo Dadić’ bavi se razvojem civilnog društva i financijskom podrškom studentima slabijeg imovinskog stanja. Ivelja je također i suosnivačica ‘Zelene mreže’ čija je primarna djelatnost trgovina i prerada proizvoda malih proizvođača iz ruralnih zajednica Dalmacije i Like. Osnovala je i Regionalni potporni Centar uza udruge i više od 20 godina pomaže udrugama i razvoju civilnog društva. Suosnivačica je više udruga, foruma i mreža zajedno s mrežama volonterskih centara. Pokrenula je i Malu školu za udruge, a nekoliko godina bila je i članica Nacionalnog Savjeta za razvoj civilnog društva. Sudjelovala je u uspostavljanju lokalnih, regionalnih i nacionalnih politika u području rada civilnog društva, volonterstva i međusektorske suradnje, a objavila je i nekoliko članaka u stručnim časopisima na temu socijalne politike i ekonomije. Zaključno se, dakle, može reći kako je Nives Ivelja idealna osoba koja će polaznice radionice u sklopu projekta ‘KULTajmo u Šibeniku’ uvesti u svijet udruga, njihovog pravilnog funkcioniranja i ostvarivanja cilja.
Podsjetimo, projekt ‘KULTajmo u Šibeniku’ ima za cilj uspostavu modela sudioničkog upravljanja u kulturi između Muzeja grada Šibenika i civilnog sektora u Šibenskog kninskoj-županiji. Muzej kroz taj projekt želi identificirati udruge s kojima može raditi odnosno udruge koje već imaju ideju za projekt u čijoj provedbi im partner može biti upravo Muzej kako bi uz njihovu pomoć svoju ideju doveli do razine projekta. Nakon što se to ostvari, udruge će moći tražiti kanale financiranja, a o svakom koraku učit će kroz radionice koje se organiziraju tijekom rujna u sklopu projekta.
Inače, vrijednost projekta je 797.757,40 kuna, od čega Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira projekt sa 678.093,79 kuna. Uz Muzej grada Šibenika, partneri na projektu su udruga ‘Mladi u Europskoj uniji’, Udruga slijepih Šibensko-kninske županije, Foto klub Šibenik i Grad Šibenik.
Organizacija sastanka sufinancirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Muzeja grada Šibenika.