Gospodarska zona Podi ima veliki potencijal, ali cijene zemljišta treba diferencirati prema budućoj namjeni i tako poticati otvaranje industrijskih pogona, kazali su na konferenciji za novinare HNS-ovci koji na lokalnim izborima očekuju najmanje dva mandata u Gradskom vijeću Šibenika. Konferenciju su održali na praznom i zapuštenom prostoru sajmišta na Podima.
– HNS je bila možda i jedina stranka krajem 90-ih godina, kada je ratni gradonačelnik Ante Šupuk predlagao ovaj prostor za novu gospodarsku zonu, koja ga je svesrdno podržavala u izgradnji nove zone. Iznimno mi je drago što danas imamo ovu zonu, međutim, 2014. godine sam zajedno s Petrom Baranovićem održao konferenciju za novinare kojoj su povod bile izmjene i dopune UPU-a zone Podi i natječaj za prostor na kojem je trebao biti sajam automobila. Tada smo kazali da je jedinstvena cijena zemljišta u zoni neodrživa upravo zbog ovakvih projekata. Tada je natječajem u zakup ponuđeno 60 tisuća kvadrata na 20 godina s pravom građenja i pravom otkupa u šest godina. Tada je i minimalni koeficijent izgrađenosti sveden na jedan posto što bi značilo da je na 30 tisuća kvadrata investitor bio obvezan izgraditi objekt od 300 kvadrata, a vidite da i sada nakon tri godine tu postoji samo baraka od stotinjak kvadrata, kazao je Frane Malenica, HNS-ov kandidat za gradonačelnika Šibenika.
Dodao je kako zona Podi ima veliki potencijal u smislu zemljopisnog smještaja, blizine autoceste i blizine luke.
– Međutim, Grad Šibenik mora zonu učiniti što prihvatljivijom i privlačnijom za potencijalne investitore. Mi predlažemo da za industrijske djelatnosti cijena zemljišta bude jedan euro, a ne pet kao što je danas. Treba napraviti nekoliko cjenovnih razreda tako da trgovina, skladišta i uslužno zanatstvo plaćaju pet eura po kvadratu, a ovakvi projekti poput sajma automobila, upravne zgrade i uslužni sadržaji budu 7 eura. Uz to dokumenti bi se u gradskoj upravi morali izdavati u roku od najviše 60 dana, a otvaranjem industrijskih pogona povećat ćemo zaposlenost, kazao je Malenica.
U okviru svog gospodarskog programa i razvoja infrastrukture HNS u prvi plan stavlja izgradnju podmorskog cjevovoda za Kaprije, Žirje i Obonjan.
– Cijenom kubika vode iz vodonosca od 70 kuna nema perspektive za razvoj turizma na tim otocima. Trenutno se radi nova projektna dokumentacija i preko EU fondova možemo to izgraditi u sljedećem četverogodišnjem mandatu na način da lokalnu komponentu financiramo iz naknade za razvoj kapitalnih vodoopskrbinih objekata. Tako bi taj projekt gradski proračun koštao nula kuna, rekao je Malenica.
Za HNS Šibenik mora pod hitno početi izgrađivati novu kanalizacijsku i vodovodnu mrežu u staroj gradskoj jezgri u kojoj, razvojem turizma rastu i potrebe za rekonstrukciju infrastrukture. Također se zalažu za izgradnju kanalizacijskih podsustava u naseljima primorskih mjesta počevši od Rasline i Zatona, preko Jadrije i Žaborića do Grebaštice i Šparadića do 2023. godine. Za realizaciju tih projekata HNS-ovci predlažu uvođenje naknadu za razvoj odvodnje od dvije kune po kubiku vode.