Kako bi okarakterizirali postignuća Šibensko-kninske županije ako ih sagledavamo u kontekstu 20-godišnjeg razdoblja, odnosno jesmo li napravili dovoljno?
Kroz proteklih 20 godina puno je napravljeno, no mišljenja sam kako je još više pred nama i spreman sam uhvatiti se s tim poslom i izazovima ukoštac. Isto tako ispostavilo se da su županije s pravom formirane i one svojim radom i postojanjem vraćaju ono što se od njih očekuje. One su postale su prava platforma koja vodi računa o cjelokupnom području, što nužno ne mora biti bavljenje velikim kapitalnim projektima, već je često riječ o usmjeravanju razvoja određenog područja, a u tom kontekstu napravili smo puno. Ipak, kao što sam rekao puno toga je tek pred nama, posebice iz perspektiva novog ustroja koji nas očekuje. No, da se vratim na našu županiju, usporedimo li BDP po stanovniku vidjet ćemo da je on 2000. godine iznosio 29.021 kunu, 2012. godine 59.151, a 2016. više od 60 tisuća kuna. U usporedbi s drugim županijama nalazimo se u sredini, a što se indeksa razvijenosti tiče nalazimo se na oko 81 posto tog pokazatelja po podacima iz 2013. godine. Primjera radi taj broj prije je iznosio 75 posto. Izdvojio bih i pad nezaposlenosti, koji nije rezultat iseljavanja ljudi iz županije, već rezultat otvaranja novih radnih mjesta i novih poduzetničkih i gospodarskih inicijativa. Dakle umjereno sam zadovoljan s onim što je županija postigla u ovom razdoblju, no napominjem kako je pred nama još puno toga što moramo napraviti i ostvariti.
Možemo li konkretno reći, barem u Vašem mandatu, koji je to najznačajni projekt u Šibensko-kninskoj županiji i zašto?
Teško mi je izdvojiti samo jedan specifičan projekt, s obzirom da svi projekti koje smo realizirali, ili koji su u tijeku, grade jednu veliku mrežu i cjelinu rasta županije. Primjerice značajan je bio naš Regionalni operativni program, koji smo konstruirali sukladno europskim kriterijima, a kojeg je radio Centar za poduzetništvo, odnosno Razvojna agencija, što je dotad bila nepoznanica. Riječ je bilo o šest milijuna eura, a rezultat je poduzetnička zona Podi koja je dobila 1,7 milijuna eura i otvoren je poduzetnički inkubator u Šibeniku. Zatim izgrađen je sustav odvodnje u Skradinu, uređen Bribir te je izrađen Masterplan razvoja turizma, a napravili smo i podlogu za projekte kanalizacije i odvodnje gradova Drniša i Knina. Također, počeli smo pažljivo brinuti o ruralnom razvoju zbog čega se možemo pohvaliti da smo podijelili i subvencionirali 3,5 milijuna trajnih sadnica vinovih loza, maslina i različitih voćki. Uz to dobili smo i dva milijuna čokota vinove loze te smo stvorili dodatnih 400 hektara novih vinograda, a stvoreno je i 150 novih hektara nasada maslina i voćaka. Možemo reći da imamo kvalitetno vinarstvo, odlična maslinova ulja i de facto razvijamo tradiciju u poljoprivredi. Veliki županijski projekt je i centar za gospodarenjem otpada Bikarac, s obzirom na to da je riječ je o projektu vrijednom između 30 i 40 milijuna eura. Kao vrlo važan projekt izdvojio bih i Alu-tech razvojni inovacijski centar, koji je predložila županijska Razvojna agencija, a koji je vrijedan 1,4 milijuna eura. Ponosan sam i na uređenje infrastrukture i okoliša u kanalu sv. Ante, koja je Šibeniku otvorila novu vizuru i novi dnevni boravak, a stvorili smo i preduvjete da uvalu Minersku i tvrđavu sv. Nikole adekvatno uredimo i adaptirano kako bi mogli služiti pravoj svrsi.
Kolika je među svim projektima koji su se realizirali zastupljenost obalnih područja u odnosu na zagoru, odnosno jeste li pazili na ravnomjerno ulaganje u njihov razvoj?
Ono na što posebno pazim u svome radu podjednako je vođenje brige o svim djelovima naše županije, bilo da je riječ o obalnim područjima ili zagori. Naša županija je zbog te raznolikosti jako bogata i svaki njen kraj ima neku svoju posebnost i prednost, zbog čega treba nastaviti ulagati u njih i omogućavati razvoj njihovih potencijala, na korist cijele županije i svih žitelja. Čak 330 milijuna kuna izdvojeno je za 700 do 800 kilometara županijskih cesta i nastavit ćemo ulagati u njihovo redovno ili izvanredno održavanje. U naše zdravstvene ustanove godišnje ulazi između 13 i 15 milijuna kuna, bez obzira jesu li to državna ili druga sredstva. Za kapitalna ulaganja u školstvu ide tri do pet milijuna kuna godišnje. Sva ulaganja u pomorsko vezana su za obalu, a u ovih 20 godina preko 60 milijuna kuna investirano je u lučko područje. Tu je projekt Vrnaže, rekonstrukcije luke u Vodicama i Primoštenu, nove luke u Primoštenu i Pirovcu, Rogoznici, Murteru i tako dalje. Samo u sanaciju pomorskog dobra nakon zima uloženo je preko 20 milijuna kuna. Čitav je niz programa za razvoj poljoprivrede, uložili smo u zaštitu drniškog pršuta, dalmatinske pramenke, radimo na zaštiti sedam vrsta meda, OPG-ove potičemo na razne načine što je vrlo vidljivo svima kad se održava Sajam agroturizma u Skradinu ili pršuta u Drnišu. Dakle radimo na svim područjima i tako mora ostati i u budućnosti, pri čemu ću pratiti svaku priliku za razvoj koji svaki od tih krajeva nudi.
Na čelu ste Hrvatske zajednice Županija i veoma ste glasan zagovornik teze kako Županije ispunjavaju svoju svrhu. Što mislite da bi se promijenilo promjenom teritorijalnog ustroja i zašto?
Nikakva reforma se ne riješava smanjenjem ili povećanjem brojem jedinica nego većom efikasnošću sustava. Županije su pokazale da mogu, no moraju još bolje. Preklapaamo se s uredima državne uprave, a svim tim poslovima bave se i županije. Županije jednostavno trebaju ostati jer se zapravo jedine brinu o razvoju, daju smjer. Nitko zapravo i nije dao razlog zašto bi ukidanje ili smanjenje broja županija bilo bolje od sadašnje situacije, odnosno postavlja se pitanje po čemu bi to dalo nekakav plus u odnosu na sadašnje stanje. Jednostavno se bojim da će se spajanjem pet nemoćnih na kraju dobiti jednu veliku nemoćnu regiju.
Što bi županijama donijela decentralizacija koju zagovarate?
To znači da bismo svi odrađivali više zadataka i da bismo unaprijedili funkcioniranje javne uprave. Županije su od početka bile nadležne za inspekcijski nadzor, zdravstvo, školstvo i socijalu, poljoprivredu i to nam treba vratiti. Uzmite primjer katastra ili zemljišno-knjižnih odjela. Bilo bi normalno da to nije u dva ministarstva, nego da je to služba koja bi trebala biti pod regionalnom samoupravom što bi pomoglo i investitorima. Mi u ovom trenutku možemo preuzeti državnu upravu i bili bismo efikasniji. Zato veliku nadu polažem u premijera Plenkovića koji je prvi predsjednik Vlade koji je okupio sve nas iz regionalne samouprave, što znači da će slušati i naš glas. Dakle očekujem decentralizaciju jer tko bi bez sadašnjeg načina funkcioniranja vodio računa o Unešiću, Civljanima, Erveniku i ostalim našim krajevima.
Kandidirali ste se za župana u još jednoj izbornoj utrci. Smatrate li da je s aspekta županije napravljeno dovoljno u proteklim mandatima i gdje vidite prostor za nadogradnju?
Kao što sam napomenuo puno je već napravljeno, no sad smo u mogućnosti napraviti još više, pošto smo postavili temelje za to. Županijski proračun skorman je u dijelu u kojem bi regionalni proračun trebao biti. S druge strane, puno toga trebali bismo napraviti kroz preustroj, odnosno decentralizaciju, a čekaju nas i EU fondovi koji će tek u drugoj financijskoj omotnici biti veći (razdoblje 2020. do 2027. godine). Već 2018. godine počinju pripreme za novi budžet i strategiju Europske unije, stoga mi do tada moramo imati spremne projekte da bismo mogli doći do tog novca. U svakom slučaju, u novom razdoblju imat ćemo i bolju pregovaračku poziciju jer smo u međuvremenu ušli u punopravno članstvo Europske unije i od tada se stvari značajnije počinju mijenjati. Nadam se da će županije biti aktivan pregovarač za to novo financijsko razdoblje i zaista očekujem velike pomake za našu županiju
Možete li izdvojiti neke projekte koje kanite provesti u iduće četiri godine?
Niz je planiranih projekata, a samo neki od njih su dovršavanje sustava navodnjavanja Donjeg Polja, za što ćemo uskoro kompletirati potrebnu dokumentaciju. Moramo razrješiti i navodnjavanje Petrova polja, gdje se pokazalo da ćemo zbog zaštićenih vrsta riba morati ići u novu predinvesticijsku studiju. Važan projekt je i izgradnja purifikacijskog centra, za što uskoro očekujemo građevinsku dozvolu i na čemu radimo s norveškim partnerima, a riječ je o 550 tisuća eura vrijednom centru koji bi u budućnosti mogao biti temelj i za preradu. Moram istaknuti i Vrnažu, projekt od preko 50 milijuna kuna koji građanima osigurava uređenu lučicu, kao i investiciju u luci Bilice vrijednu 20 milijuna kuna. Spremna je i luka Peleš u Rogoznici za ribarsku luku, u Primoštenu se gradi zgrada za Lučku kapetaniju i Lučku upravu te općinu, a gotov je i projekt trajektnog pristaništa na Zlarinu, za luku na Kapriju i novog lukobrana u Vodicama. Do kraja ćemo završiti regionalno odlagalište Bikarac, gdje još dolazi mehaničko biološko postrojenje, a spremamo i projekt za uređenje onih nekoliko objekata u uvali Minerska u kanalu Sv. Ante, gdje će biti posjetiteljski, te gastro i izložbeni centar. Poanta je sačuvati taj prostor u izvornom obliku te rasteretiti tvrđavu svetog Nikole za koju očekujemo tri milijuna kuna za projektnu dokumentaciju.
Planiramo osnivanje Parka prirode Dinara sa sjedištem u Kninu, a definirat će se i model financiranja bolnice, sukladno novim zdravstvenim standardima. Aplicirali smo i za dodatnih 47 milijuna kuna za uređenje oftalmologije, dijaskopije i magnetne rezonance te objekta gdje bi trebali biti ti uređaji. Gradit ćemo drugu fazu Zavoda za javno zdravstvo, a osigurat ćemo i uređenje i opremanje dnvene bolnice u Kninu.
Čeka nas izgradnja Centra za posjetitelje Šibensko-kninske županije u Račicama, Centra kompetencija u turizmu kao spoj kvalitetnijeg obrazovanja i osposobljavanja kadrova u bivšoj vojarni Ante Jonić u Mandalini. Pomaci se događaju i s projektom ABC, odnosno Adriatic biznis centrom u staroj zgradi preše u TLM-u, koji bi bio potpora poduzetnicima, a projekt je vrijedan 20 milijuna kuna.
Spomenut ću i projekt integrirane fizičke ekonomske i socijalne regeneracije Grada Knina, koji je dobio 25 milijuna eura, čime će ciljano promijeniti sadašnju sliku grada, jer novac će biti uložen u obnovu tvrđave, stare jezgre i neke druge turističke ponude. Planiramo i Posjetiteljski centar Oba dva u Rogoznici, no da ne duljim činjenica je da nas puno toga očekuje i da sam itekako spreman preuzeti odgovornost i nastaviti raditi na razvoju naše županije sa svim njenim žiteljima kao partnerom.