Dok u Hrvatskoj na desetke komunalno opremljenih industrijskih zona još uvijek zjape prazne u šibenskoj Industrijskoj zoni Podi ponovno raspisuju natječaj za nove investitore koji planiraju graditi proizvodne pogone. Zanimljivost je i kako se u šibenskoj zoni sve više grupiraju ulagači u metaloprerađivačku djelatnost koji su postali magnet za nove investitore u toj grani gospodarstva pa se razvija i međusobna suradnja.
– U pripremi je natječaj za prodaju još jedne parcele veličine 2.500 četvornih metara. S potencijalnim investitorom, koji bi na Podima gradio proizvodni pogon, uspješno su završeni razgovori, a trenutno razgovaramo s još četiri investitora i nadam se da se će barem neki od njih odlučiti za kupnju parcele u našoj industrijskoj zoni. Ovakav kontinuirani trend uspješnog popunjavanja naše zone uvjeren sam nema nitko u Hrvatskoj. Popuna zone kod nas se nije prekidala niti u onim kriznim godinama, kaže Jakov Terzanović, direktor Industrijske zone Podi.
Uz stalno zanimanje ulagača koji bi svoju proizvodnju locirali na Podima, održana je i praksa da se u toj zoni ne grade trgovački sadržaji već isključivo proizvodni. Trenutno je na podima 35 poslovnih subjekata koji zapošljavaju oko tisuću i 50 radnika.
– Ovih dana očekujemo otvaranje još nekoliko firmi koje su završile izgradnju svojih pogona i sada su pred tehničkim pregledom. To su Industrius IDS, Hidrauklika Kurelja i Kles koji će zaposliti još više od 200 radnika. Prvo otvaranje moglo bi biti već za mjesec dana, a i postojeći korisnici već iskazuju potrebe za širenjem. Skelin Mont već je kupio dodatnu parcelu, a naš šibenski DM Inox izgradio je pogon i počeo proizvodnju prije šest mjeseci, a već im je premalo prostora i razmišljaju o širenje, najavljuje Terzanović.
Na Podima su završeni svi radovi spajanja zone i njezinih korisnika na kolektor zbog čega su prometnice u zoni na više mjesta morale biti raskopane. Također su zbog skorog početka proizvodnje u novoizgrađenim pogonima na Podima proširili mrežu javne rasvjete u tom dijelu zone te postavili čak tri nove trafostanice.
– Odlučili smo iskoristiti ovaj trenutak u kojem su ti grubi infrastrukturni radovi završeni i obnoviti svu vertikalnu i horizontalnu prometnu signalizaciju. Kombinirajući vlastite snage i mogućnosti u suradnji s poduzetnicima i gradskom upravom te uz donacije materijala, nastavljamo i s hortikulturnim uređenjem Poda. Zelene površine u zoni veće su od svih zelenih površina cijelog Šibenika pa ih po fazama pokušavamo oplemeniti sadnjom maslina. Riječ je o autohtonoj biljci koja poprilično dobro trpi naše vrućine i suše, kazuje Terzanović.
Terzanoviću je jasno kako će doći i vrijeme berbe tih maslina, ali je siguran kako bi bilo šteta, ako jednog dana na Podima bude 500 maslina, ne pobrati i ne preraditi taj urod.
– U našoj zoni ne postoji niti jedan pogon koji na bilo koji način zagađuje okoliš pa bi bilo odlično brendirati maslinovo ulje iz industrijske zone Podi, kaže Terzanović.