Teška mehanizacija počela je danas na šibenskoj Poljani grubi dio arheoloških istražnih radova na jednoj od tri lokacije dogovorene s konzervatorima. Radovi će potrajati do početka sezone kada moraju prestati svi građevinski radovi u šibenskoj jezgri, a istražne lokacije će biti ponovno zatrpane do početka nove građevinske sezone i izgradnje garaže pod Poljanom, najavi je Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.
– Ovo je konkretan trenutak kada će se početi ostvarivati san svih Šibenčana da Poljana ponovno bude šetalište, ali šetalište koje će biti prilagođeno čovjeku 21. stoljeća. Dakle moći ćemo šetati, a istovremeno imati parkirani automobil. Imat ćemo suvremeno rješenje s tri podzemne etaže i Poljanom kao centralnim šibenskim trgom sa punim sadržajem kakav trg treba imati, kazao je Burić.
Radovi će se odvijati ispred gradske knjižnice gdje se očekuje nastavak zida koji od knjižnice koso ulazi u Poljanu i vjerojatno se lomi prema parku, zatim na samom ulazu u Kalelargu, između kazališta i gradskih bedema, gdje su nekada bila gradska vrata te na sredini Poljane gdje je sondiranjem otkriven sloj građen ljudskom rukom, a najvjerojatnije je riječ o ciglom zidanom kanalizacijskom kolektoru koji je i danas u funkciji.
– Uz radove koje Vodovod počeo prije tjedan dana u Ulici Vladimira nazora, sve ove radove planiramo završiti do početka turističke sezone, odnosno do polovine svibnja. Poljana će sezonu dočekati u stanju u kakvom je danas, a kroz to vrijeme će završiti proces nabave za kreditni aranžman i za izvođača radova na samoj Poljani. U jesen ove godine planiran je početak građevinskih radova na samoj Poljani i ostvarivanje tog velikog projekta, najavio je gradonačelnik Burić.
Procijenjena vrijednost izgradnje garaže i uređenja Poljane je oko 40 milijuna kuna, a gradonačelnik vjeruje kako će troetažna garaža vratiti život u povijesnu jezgru grada i omogućiti svima koji posluju u središtu grada suvremeni način funkcioniranja jer će imati i posebne uvjete parkiranja.
– Sama Poljana bit će suvremeno uređeni trg, ali prepoznatljiv i domaćima i turistima jer će povezivati neke priče Šibenika. Vodeni sat s rasvjetom koja mijenja boje šalje jasnu poruku da je Šibenik grad koji je snagu vode iskoristio za cjeloviti sustav proizvodnje i prijenosa električne energije pa će to biti i mjesto spomena na vizionara, gradonačelnika Antu Šupuka. Priča je to po kojoj je Šibenik trebao biti poznat, ali mislim da nije dovoljno. Šibenik ima puno tih priča koje nadilaze i nacionalnu razinu, ali nisu dovoljno jako podcrtane, rekao je Željko Burić.
Arheološke radove će obaviti splitska tvrtka Kaducej, dok pripremne građevinske radove izvodi tvrtka TEC Gradnja. Izgradnju garaže financirat će Gradski parking, a za uređenje Poljane novac će osigurati Grad Šibenik.
– Gradski parking je već izradio studiju koja dokazuje da može ući u kreditni aranžman za izgradnju podzemne garaže. Kao gradska firma spremni smo, u suradnji s gradskom upravom, na ulaganja u infrastrukturu i ponašanje u skladu s vremenom, koje zbog rasta turizma nameće potrebu izgradnje garaže. Time ćemo utrostručiti broj parkirališnih mjesta i vratiti Poljanu šetačima. Prilikom istraživanja na središnjem dijelu sadašnjeg parkirališta Poljana će ostati otvorena za korištenje u obujmu u kojem to bude moguće, kazao je Goran Bulat, direktor Gradskog parkinga.