Baš kao u Španjolskoj, zbog krize i teškog zapošljavanja, mladi ljudi u Hrvatskoj odugovlače sa školovanjem do krajnjih granica. No, dok su Španjolci tek posljednjih godina otkrili taj ‘specijalan model preživljavanja’, domaćim studentima on je odavno postalo životnim stilom.
Financijski odrasti neće godinama, unatoč uloženim desecima tisuća kuna u visoko obrazovanje. U tome će ih spriječiti upravo Ministarstvo rada čiji je ministar Mirando Mrsić odlučio sve mlade, visokoobrazovane bez radnog iskustva poslati s burze na besplatan rad. Nazvao je to mjerom stručnog osposobljavanja prema kojoj bi nezaposleni primali 1600 kuna naknade od države, a poslodavac bi uplaćivao samo mirovinske doprinose. Diplomci sa stručnih studija tako bi ‘radili’ dvije godine, a oni sa sveučilišnom diplomom samo jednu. No, koliko god da traje takva vrst osposobljavanja, previše je, smatra Gorki Bajrić, student turističkog menadžmenta šibenskog Veleučilišta i predstavnik šibenskih studenata.
Dodatni dugovi studenata
– Studenti će se morati dodatno zaduživati, jer od čega će živjeti za vrijeme pripravničkog staža? Druga stvar bi bila da pripravnički staž uistinu odrađujete u nekoj poštenoj, funkcionalnoj tvrtki i tamo nešto naučite, pa onda konkurirate za posao. No, kod većine naših poslodavaca možete naučiti samo kako prevariti i krasti. Ne želim si takav život – rekao je Bajrić, ističući kako je volontiranje predloženo isključivo kao recesijska mjera, kako bi se fiktivno smanjio broj nezaposlenih.
Nose kavu i kopiraju
Slično razmišlja i Slavica Bastić Arapov, nekadašnja studentica turizma na Veleučilištu i jedna od članica Udruge diplomiranih studenata Veleučilišta. Bivša šefica recepcije u jednom hotelu dugo je pokušavala odraditi pripravnički staž, ali svejedno ne vjeruje u Mrsićevu metodu.
– Smatram da je pripravnički staž potreban, ali samo kako bi se stekla prva iskustva. No, u praksi znam kako pripravnici uglavnom ništa ne rade, jer im ne dodjeljuju nikakve zadatke. Uglavnom nose kavu ili kopiraju. Zato iskreno sumnjam da poslodavci to neće zloupotrijebiti – zaključuje Bastić Arapov.