Transadria je prošlog tjedna najavila kako prodaje 50 postotni udio u Luci Šibenik. Kako će prodaja utjecati na poslovanje Luke Šibenik te imate li kao direktor informacije postoje li zainteresirani za kupnju Transadrijinih dionica?
Transadria u stečaju mora, prema Stečajnom zakonu, što je prije moguće i za nju ekonomski opravdano, a to je prošlog tjedna i najavljeno, prodati svoj vlasnički udio u Luci. Prema Društvenom ugovoru Luke, Petrokemija kao drugi najveći udjeličar ima razmjerno najveće pravo prvokupa udjela u Luci Šibenik, a nakon Petrokemije ‘mali’ udjeličari. Ako članovi Društva Luka Šibenik iskoriste pravo prvokupa Transadrijinih udjela, drugi zainteresirani – a stečajni upravitelj Transadrije je u izjavi za medije kao zainteresirane naveo Luku Rijeka – neće imati mogućnost kupnje.
Jeste li zadovoljni načinom kako Transadrija, provodi svoju politiku prema Luci Šibenik?
Odnosi Transadrie, koja je 50 posto udjela u LŠ kupila kroz javni natječaj proveden od bivšeg HFP-a te uglavnom ispunila svoje obveze prema Luci iz ugovora sa HFP-om, su korektni. Odnosi su korektni i otkad je Transadria u stečaju, osim u većem dijelu 2011., odnosno u razdoblju vezanom uz traženje pozajmice na račun treće osobe, za što nije bilo uporišta u zakonu, pa to nije proveo kao direktor Luke Šibenik ni Branimir Lepur, iako je Transadria od koje je postavljen za direktora to od njega vjerojatno očekivala. Da je LŠ uložila sredstva u razvoj, umjesto u depozite – u štednju, Transadria ne bi ni mogla tražiti pozajmicu koja je izazvala sve loše događaje u 2011.
Smatrate li da je Luci Šibenik išlo u prilog učestalo smjenjivanje i postavljanje direktora tijekom prošle godine?
Naravno da ne, jer se više morala baviti sobom umjesto poslom. Sve te Skupštine imale su uzroke ili razloge. Transadria je održala Skupštinu Luke Šibenik u travnju 2011. na kojoj su bili samo njeni predstavnici te je ta Skupština sazvana pa odgođena, te nije imala pravnog učinka. Na Skupštini Luke Šibenik u lipnju prošle godine do promjene direktora Davora Škugora došlo je u predstečajnoj agoniji Transadrie, koja je, zbog blokiranog svog žiro-računa, od Luke zahtijevala višemilijunsku pozajmicu na račun treće pravne osobe u svom vlasništvu što nije sukladno zakonu. Luka Šibenik se uspješno branila od početka veljače, i to sazivanjem i odgađanjem Skupštine, prijedlozima za sudskim privremenim mjerama, dakle pravnim sredstvima. Na Skupštini u kolovozu, tada predsjednik uprave Transadrie Miran Ključariček, iako nezadovoljan time javno je priznao da sam to, kao rukovoditelj pravnih poslova, radio vrlo vješto. Luka je od veljače do lipnja 2011. nastojala dobiti na vremenu, tražeći istodobno reakciju od bivše Vlade, HFP-a, koji je kasnije ukinut i AUDIO-a. Naime, Republika Hrvatska je imala relativnu većinu dionica u Transadriji, a obzirom da je grupi dioničara povezanih sa upravom i NO Transadrie rješenjem HANFE oduzeto pravo glasa na njenoj Skupštini, Vlada je sazivanjem Skupštine Transadrie mogla promijeniti upravu i NO. Time bi prestali pritisci na Luku Šibenik. Ali, navedena nadležna državna tijela nisu reagirala na takav jedino učinkovit način.
Iz kojih je razloga došlo do promjene Društvenog ugovora Luke Šibenik? Zbog čega su većinski vlasnici inzistirali na tome?
Većinski vlasnici Luke Šibenik: Transadria d.d. Rijeka, sada u stečaju, i Petrokemija d.d. Kutina, razmatrali su mogućnost dvočlane Uprave Luke Šibenik još prije Skupštine LŠ od 19. kolovoza 2011. – na kojoj je za direktora Luke izabran Darko Tonžetić umjesto Branimira Lepura koji je sudskom privremenom mjerom spriječio tu promjenu – i to nakon što sam se prijavio za direktora LŠ na javni natječaj objavljen u Narodnim novinama, raspisan tada od Nadzornog odbora LŠ. Mogu pretpostaviti da je za većinske vlasnike odlučujuća moja prijava na taj natječaj, što sam smatrao svojom obvezom kako prema Luci Šibenik u turbulentnoj situaciji, tako i prema sebi, nakon 25 godina u Luci i 10 godina kao zamjenik direktora. Na ovo pitanje su odgovorili Zdravko Čupković stečajni upravitelj Transadrie i Renato Habek punomoćnik Petrokemije na Skupštini Luke 27. ožujka 2012. izjavom da očekuju sinergiju od dvočlane uprave.
Cijeli intervju pročitajte u tiskanom izdanju Šibenskog tjednika.