Potresi koji proteklih tjedan dana gotovo neprestano pogađaju zemlje u regiji, ponukale su ekipu iz udruge Šibenik Meteo da obnove seizmički senzor udruge koji se nalazi u sklopu automatske meteorološke postaje Šubićevac. Senzor će bilježiti mikropotrese, a dobiveni podaci pomoći će u predviđanju mogućih novih potresa.
– Seizmički senzor nabavili smo prije par godina preko američkog sveučilišta Stanford koje razvija mrežu senzora u cijelom svijetu. Senzor pokriva određeno područje i mjeri mikropotrese. Naime, ono što saznamo o potresima iz medija, jesu potresi iznad 2 stupnja po Richteru, a svi manji potresi zapravo se teško mogu osjetiti. Naš senzor mjeri potrese od 0.1 do 1 stupanj i koliko su oni učestali. Takvi potresi mogu biti predznak nekog jačeg potresa koji može nastupiti – objašnjava Darko Begić iz šibenskog meteorološkog tima.
Postavljen na 11. kat zgrade na Šubićevcu, seizmički senzor lakše će bilježiti mikropotrese, budući da se manja podrhtavanja teško mogu osjetiti pri zemlji. Podaci koje šibenski senzor bude bilježio, bit će dostupni na stranicama Šibenik Metea.
Otkako je proteklog tjedna središnju Italiju pogodila serija potresa, od kojih su dva najjača bili magnitude 5.4 i 6 stupnjeva po Richteru, susjedna zemlja do danas se nije prestala tresti. Uslijedila su potom podrhtavanja u blizini Mostara i Banja Luke u Bosni i Hercegovini, a najnoviji u nizu potresa zabilježen je jutros u Albaniji, jačine 4.1 stupnjeva po Richterovoj ljestvici.
– Italija se nalazi na ploči na kojoj se sudaraju afrička i europska ploča. Naša obala nalazi se na drugoj ploči, a stručnjaci tvrde da potresi nisu povezani jedni s drugima. Nakon učestalih potresa zadnjih tjedan dana postavlja se pitanje hoće li potresi u regiji utjecati na buđenje novih žarišta, i zato su nam potrebni uređaji koji će pratiti mikropotrese. Seizmičkih senzora poput našeg, potrebno je sve više, jer preko njih znanstvenicima omogućavamo informacije na temelju kojih oni mogu donositi određene zaključke i predviđati moguće nove potrese – poručuje Begić.
Ekipa Šibenik Metea nakon postavljanja podvodne kamere na Martinskoj i obnove seizmičkog senzora, početkom iduće godine namjerava nabaviti pravi seizmički senzor koji će podatke prikazivati u obliku grafa.