Posljednjih dana domaći mediji prenosili su članak britanskog Independenta o povratku šarlaha na velika vrata, u kojem se navodi kako se ‘broj oboljelih naglo povećao u razdoblju od rujna 2013. do ožujka 2014., kad je zabilježeno 2.830 oboljelih. Od rujna 2015. do ožujka ove godine broj oboljelih popeo se na 6.100. Svakog tjedna otkrije se 600 novih slučajeva, što je najveća stopa novo zaraženih u posljednjih 50 godina.’
Nigdje u tekstu ne navodi se, međutim, o kojem se području radi, stoga je među roditeljima zavladala panika zbog povratka bolesti od koje obolijevaju uglavnom mlađa djeca slabijeg imuniteta.
Razgovarali smo stoga s liječnicom Nedjeljkom Babić Milutin sa zaraznog odjela OB Šibenik koja nas je podrobnije uputila u nekad smrtonosnu, a danas praktički bezopasnu bolest.
– Šarlaha uvijek ima, a pojačano u ranu jesen kad se djeca vraćaju u škole i vrtiće, te u proljeće, i to nije ništa neuobičajeno. Radi se o strepnokoknoj bolesti, dakle uzročnik je bakterija, a cjepiva nema – kaže Babić Milutin.
Šarlah je bio smrtonosna bolest sve do otkrića cjepiva, pa se bolest koja je nekoć oduzela milijune života danas lako liječi, pojasnila nam je šibenska liječnica.
– Simptomi šarlaha su povišena tjelesna temperatura i grlobolja te specifičan točkasti, crveni osip, koji se može pojaviti po cijelom tijelu. Ipak su dominantna područja pazusi, donji dio trbuha, a može ga biti i po natkoljenicama –
Liječenje antibiotikom traje deset dana, a poboljšanje se vidi već nakon nekoliko dana.
– Sve u svemu, šarlah se liječi efikasno i nema nikakvih problema – zaključuje liječnica Nedjeljka Babić Milutin.
I od Suzi Vatavuk, ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo, dobili smo potvrdu da ne treba širiti paniku.
– Šarlaha ima svake godine i lako se liječi antibioticima. U prva tri mjeseca 2016. godine bilježimo sedam slučajeva, za isto razdoblje 2015. devet slučajeva, a za prva tri mjeseca 2014. četiri slučaja. Ukupno, 2014., 2015. i u prva tri mjeseca ove godine, bilo je 48 slučajeva šarlaha – rekla je Vatavuk.
Šarlah je samo jedna klinička manifestacija uzročnika betahemoličkog streptokoka, najčešće skupine A, pojašnjava Vatavuk i dodaje da se može još manifestirati kao gnojna upala angina, upala pluća ili uha.
Inkubacija šarlaha traje od jednog do tri dana, a simptomi su, uz gore navedene, i crvenilo lica uz blijedi krug oko usta te crveni jezik.
-Osip nestaje nakon šest do sedam dana, nakon čega se ljušti koža.
Šarlah se prenosi kapljično, a najčešće obolijevaju djeca od tri do 15 godina, nakon petnaeste gotovo da ga i nema. Oboljelo dijete se izdvaja iz kolektiva, a ako u nekoj skupini, vrtiću recimo, ima više od deset posto oboljelih u posljednjih deset dana, tada se provodi preventivna akcija – kemoprofilaksa, odnosno penicilin se daje unaprijed cijeloj skupini pa nitko ne mora izostajati iz kolektiva – zaključuje Vatavuk.
foto: www.zmescience.com