Vodice su danas bile domaćin središnje državne svečanosti proglašenja ovogodišnjih nositelja ‘Plave zastave’ – visokog međunarodnog ekološkog priznanja koje u Hrvatskoj dodjeljuje Udruga ‘Lijepa naša’. Kako je to na svečanosti u hotelu Olympia obznanio predsjednik udruge dr. Ante Kutle, ove je godine Plava zastava dodijeljena koncesionarima 102 plaže i 18 marina u Hrvatskoj. S područja Šibensko-kninske županije ova prestižna turistička markica koja potvrđuje europske standarde dobrog i održivog gospodarenja morem i priobaljem dodijeljena je ACI marinama u Vodicama i Jezerima, Davanius marini u Tribunju, Marina Kremik u Primoštenu i Marini Frapa u Rogoznici te gradskoj plaži Banj u Šibeniku (prvi put), Lolić u Pirovcu, Plavoj plaži u Vodicama i po prvi put novouređenoj plaži u središtu Srime.
Inače, novu plažu u Srimi svečano je otvorila vodička gradonačelnica Branka Juričev-Martinčev, dok je čast da Plavu zastavu podigne na jarbol pripala šibensko-kninskom županu Goranu Pauku. Prva je to Plava zastava koja je ove godine zavijorila u Hrvatskoj, a sve ostale diljem Jadrana bit će podignute 5. lipnja na Svjetski dan zaštite okoliša.
U uređenje srimarske plaženo uloženo je oko 2,2 milijuna kuna, a zajednički su ga financirali Grad Vodice, Šibensko-kninska Županij i Komunalna tvrtka Leć koja je i njezin koncesionar. Plaža je uređena prema projetku arhitekte Dinka Peračiča, a radove je izvela građevinska tvrtka ‘Minigradanja’. Sastoji se od velikog plažnog prostora posutog oblucima te šetnice od kulira uz koju se nalaze klupe i diskretna rasvjeta, a posađena je i borova šuma. Opremljena je sanitarnim čvorom i tuševima, ugostiteljskim objektom i osmatračnicom. Izgrađenom pristupnom rampom za ulaz u more osoba s invaliditetom u potpunosti je prilagođena invalidnim osobama, a sa 50 tisuća kuna Ministarstvo branitelja sufinanciralo je uređenje sanitarnog čvora za osobe s invaliditetom.
– Ova plaža zasluženo je dobila Plavu zastavu jer ispunjava sve kriterije ove prestižne markice, a to je kvakoća mora, kvalitetne plažne usluge i sigurnost kupača. Zahvaljujem se Županiji i županu Goranu Pauku na financijskoj potporu ovom projektu, kao i Stanku Birinu, direktoru ‘Leća’ koji je iznio najveći teret realizacije ovog projekta. Srima je idealno mjesto za obiteljski turizam koja stalno bilježi porast turističkih noćenja, a nakon uređenja ove plaže zasigurno da će turistički promet još biti veći. Jer poznato je upravo Plava zastava stranim turistima glavni orijentir pri odabiru turističkih destinacija – kazala je vodička gradonačelnica Branka Juričev-Martinčev.
Inače, na svečanosti u hotelu Olympia dr. Ante Kutle dodijelio je brončane, srebrne i zlatne plakete za pet, 10, i 15 godina ‘vijorenja’ Plave zastave koncesionarima plaža i marina. Među njima zlatna paketa dodijeljena je Stanku Skočiću, direktoru ACI marine u Vodicama.