U Županijskoj gospodarskoj komori u Šibeniku predstavnicima vodećih hotelskih kuća – Solaris, Olympia, Punta i Borovnik te tvrtkama NCP, restoranu ‘Vijećnica’, Centru zdrave prehrane i šibensko-kninskom TZ-a održano je predavanje na temu halal turizma. Seminar je održao Aldin Dugonjić, rukovoditelj Centra za certificiranje halal kvalitete koji ovu vrstu turizma predstavlja svim turističkim djelatnicima u Hrvatskoj. Naziv halal podrazumijeva stil življenja muslimana i muslimanki od rođenja do smrti, način oblačenja, što jesti, kada i kako moliti…
VAKTIJA, PROSTIRKA ZA MOLITVU
Prema Dugonjićevim riječima, halal turizam ne razlikuje s puno od onog što poznajemo, turistima bi tek trebao omogućiti obavljanje vjerskih obreda i ponuditi halal hranu.
-Vidno istaknuti halal certifikat na recepciji ugostiteljskog objekta, u sobama označiti jugoistok (smjer okretanja za vrijeme izvršavanja molitvi), osigurati prostirku za molitvu, osigurati vaktiju (točan raspored dnevnih molitvi), mini bar isprazniti od alkoholnih pića – naveo je Dugonjić zahtjeve halal turizma za hotelske kuće.
HALAL HRANU NABAVLJATI OD HALAL DOBAVLJAČA
Ugostitelji, s druge strane, moraju halal hranu nabavljati od odobrenih proizvođača, skladištiti i pripremati je prema zahtjevima halal kvalitete…
-Zanimljivo je naprimjer da ugostitelji koji uvedu halal također trebaju voditi računa da prehrambene proizvode koji će biti ponuđeni za određenu grupu gostiju koji traže halal, nabavljaju od dobavljača koji također imaju halal certifikat. U Hrvatskoj je to, primjerice, Vindija, Paška sirana, Pik Rijeka, Belje, Zvečevo… – pojašnjava Dugonjić.
Koliko će halal turizam postati zanimljiv turističkim djelatnicima, najbolje svjedoči podatak kako se do 2020. godine predviđa da će zarada od turista iz muslimanskih zemalja iznositi 13.36 posto svjetske turističke zarade.