‘Šanse za opstanak TLM-a postoje, ovo što govorim nije ni romantičarski ni idealistički, to je realnost i moguće je izvesti uz pomoć Jadranske banke, poručio je na današnjoj konferenciji za medije predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Vedran Dragičević. Sindikalisti 60-postotne šanse za očuvanje šibenske tvornice vide u pregovorima koje Jadranska banka trenutno vrši s investicijskim fondom iz Češke.
-Nama je važno da se pregovori riješe u roku od 10 dana, a svi sudionici kažu da je to moguće. Jedini problem tim pregovorima predstavlja sadašnja uprava, na čelu sa Živkom Lakošem i kvazi savjetnikom Branimirom Lepurom jer fond iz Češke mora obaviti ‘due diligence’, odnosno pregled stanja u TLM-u. Stoga, tražimo da se povuče sadašnja uprava – navodi Dragičević dodajući kako su češki investitori jedini ponuđači za spas TLM-a. Podržava ih, nastavlja sindikalist, i Ministarstvo gospodarstva jer su u pismu namjere naveli kako mogu ostvariti 40 tisuća tona godišnje i garanciju za uredan dotok sirovine.
U Sindikatu metalaca Hrvatske možebitni problem u tijeku pregovora vide u vlasniku TLM-a Igoru Shamisu no smatraju kako je i to rješivo.
-Ovih dana Shamis će obaviti razgovore s investicijskim fondom, ali druga metoda je da Jadranska banka postane izvršni vjerovnik TLM-a – poručuje Dragičević.
Izuzev ovog rješenja, šibenskoj tvornici jedina druga opcija je stečaj koji u SMH-a nikako ne podržavaju. Napominju kako obećana sirovina nije došla u tvornicu jer se uporno zagovara stečaj kako bi se došlo u posjed vrijednog terena na kojem se TLM nalazi.
-2,5 milijuna eura nalazi se na računu TLM-a, sirovina se nije nabavila, a nešto što je i stiglo nalazi se u skladištu i nije plaćeno. Očekujem da se u ovom periodu radnicima uredno isplaćuju plaće jer 2,5 milijuna eura nisu mali novci – naglašavaju sindikati.
Na koncu zaključuju kako će, ako osjete da se TLM i dalje gura u stečaj, organizirati prosvjedni skup.