Sanacija Opće bolnice Šibenik pomalo je mističan proces kojem šira javnost još uvijek nije dokučila ciljeve. Jasno je kako se postupak provodi kako bi se na nulu sveli dugovi zdravstvene ustanove i kako bi se racionaliziralo poslovanje, no još je uvijek u izmaglici odgovor na pitanje koje je građanima najzanimljivije – što će to značiti za odjele bolnice, za usluge koje bolnica nudi, hoće li OB Šibenik zadržati sve svoje dosadašnje medicinske ekspertize ili će ipak neke od njih u Šibeniku prestati postojati? Na tragu ove nedoumice su i informacije koje su se nedavno pojavile o ukidanju pojedinih odjela u šibenskoj bolnici, poput odjela ortopedije ili otorinolaringologije, a koji bi se pripojili većim bolničkim centrima, Splitu ili Zadru.
‘FUNKCIONALNO POVEZIVANJE’
Dobro upućeni izvori iz šibenske bolnice navode kako se naveliko priča o gašenju spomenutih odjela, uz napomenu kako bi oni trebali nastaviti djelovati u šibenskoj bolnici kao manje službe većih bolničkih centara. Iznimno nezadovoljstvo liječnika šibenske bolnice s kojima smo razgovarali dade se osjetiti prvenstveno zbog činjenice što se u neke od odjela koji se sada nalaze na listi nepoželjnih ulagalo sustavno i godinama, kako u infrastrukturu tako i u kadar. Da se razgovara o reorganizaciji pojedinih odjela šibenske bolnice ne skriva niti sanacijski upravitelj dr. Marin Paić. No, kao i u svim glasinama, kaže dr. Paić, istina je ‘negdje između’.
– Vaše pitanje se odnosi na najavljeno takozvano ‘funkcionalno povezivanje’ bolnica po regijama. Ideja je da se bolnice u bližem okruženju međusobno funkcionalno povezuju kako bi se povećala učinkovitost i smanjili troškovi. U našem okruženju su KBC Split, OB Zadar, OB Knin i SB Biograd. Mi ionako oduvijek surađujemo s tim bolnicama na ovaj ili onaj način, tako da nam sama ideja nije toliko strana. Problem predstavlja potencijalno ‘spajanje’ pojedinih bolničkih službi s istim takvim službama u susjednim bolnicama. Naime, procijenjeno je nepotrebnim financirati dva ista odjela u dvije bolnice koje su u blizini, već se predlaže da u jednoj bolnici ostane samo ambulanta, a u drugoj bolnici cijeli odjel s bolničkim krevetima, operacijskom dvoranom itd. – kaže dr. Paić.
PROVEDENA SAVJETOVANJA
Sanacijski upravitelj potvrđuje kako je u Šibeniku riječ o odjelima otorinolaringologije, oftalmologije i ortopedije koji imaju manje od 15 kreveta, koliko je Pravilnikom o ustrojstvu određeno kao minimum za zadržavanje statusa odjela.
– Dosad su provedena dva savjetovanja upravitelja spomenutih bolnica s predstavnicima ministarstva po pitanju funkcionalnog povezivanja bolnica, i još ništa nije odlučeno. Vjerujem da ćemo biti pametniji na jesen – rezimira sanacijski upravitelj bolnice.