Kako olujno jugo može zagorčati život dobro znaju mještani Tisnog gdje za svakog jačeg južnog vjetra valovi kompletno potope prometnicu i šetnicu Obale sv. Martina. U zimskom je periodu tišnjanska obala, odnosno uži centar mjesta, na kojem živi jedna trećina mještana blokirana za šetnju i promet više od 60 dana. Iz tih se razloga Općina odlučila za projekt ‘težak’ četiri milijuna kuna, izgradnje tzv. jugobrana. Lokacijska dozvola ishodovana je u listopadu prošle godine, posao je na javnom natječaju pripao tvrtki Sarađen d.o.o, a u tijeku je javni uvid u projekt na kojeg se mogu javiti svi mještani sa svojim primjedbama. Nakon toga započet će se s radovima koji bi trebali biti okončani u roku od tri mjeseca, naravno, ukoliko im planove na pomuti olujno jugo.
NUŽNOST, A NE DOTJERIVANJE
-Riječ je o samom centru mjesta gdje je za jačeg juga nemoguće prometovati niti šetati. Ovaj projekt nije komunalno dotjerivanje mjesta, već nužnost. Osim zimi, problem je i ljeti kada gliseri daju malo više gasa pa nastaju valovi koji zapljuskuju obalu. Izgradnja jugobrana trebala bi popraviti kvalitetu života kako mještana, tako i turista – obrazlaže najvažniji infrastrukturni projekt svog trogodišnjeg mandata načelnik Klarin.
Autor projekta je splitski inženjer Boško Kozina koji je opisao kako izgradnja jugobrana podrazumijeva sanaciju 170 metara problematične obale.
ZAUSTAVITI VALOVE
-Na isti način riješen je problem udara juga na Zapadnoj obali u Splitu. Na unutrašnjem prostoru obale položit će se krupni kamen koji prigušuje valove i njihovo podizanje. Izgradit će se i parapetni zid koji će zaustavljati valove ako se čak i prelijevaju preko obale – objašnjava inženjer. Šetnica će biti obložena kamenom, osigurat će se nogostup s obje strane prometnice.
Za kraj napomenimo kako projekt financijski s 80 posto ukupnih sredstava pomaže Ministarstvo regionalnog razvoja, a ostatak će namaknuti Ministarstvu prometa, mora i infrastrukture te općina Tisno.