Zatonjanin Krešimir Puće, učitelj geografije, na 15. je degustaciji vina u Nadinu osvojio titulu najbolje mlade Plavine. Veliki je to uspjeh, s obzirom da je u konkurenciji bilo prijavljeno 12 plavina. Porazgovarali smo s Krešimirom koji nam je ispričao sve detalje o prestižnoj degustaciji, svom vinogradu i vinima.
– Na ovoj tradicionalnoj, petnaestoj degustaciji mladih vina na kojoj poseban značaj organizatori daju autohtonim sortama Maraštini i Plavini. Navedene sorte ocjenjuju se posebno, van konkurencije ostalih vina. Na samoj degustaciji bio je prijavljen 161 uzorak vina., a po riječima organizatora mislim da je u konkurenciji Plavina bilo 12 prijavljenih. Njih sedam je uzelo srebrno ili brončano odličje te je moja među njima postigla najviše bodova, ukupno 81 – počinje Krešimir.
Kako nam je kazao, njegova Plavina dolazi iz mladog vinograda zasađenog 2019. godine, a Krešimir je u veoma zahtjevnoj godini za vinogradare u potpunosti uspio sačuvati zdravo grožđe i proizvesti vino koje je ocijenjeno najboljim od deseteročlanog ocjenjivačkog povjerenstva. Za njega je vinogradarstvo obiteljska tradicija koja je prerasla u ljubav.
– Nekad, dok se živjelo od poljoprivrede, vinogradi su bili prioritet i radilo se jako puno te je broj loza bio puno veći nego danas. Posljednje dvije generacije u mojoj obitelji su smanjile količinu i ostavilo se toliko da se ima za svoje potrebe, kao svojevrstan hobi. Osobno me vinogradarstvo počelo zanimati jako rano, a sve radove i akcije u vinogradu sam kao dijete pratio i pomagao. Pravi klik se dogodio 2008. godine, kada smo ćaća i ja iskrčili jedan dio maslinika i posadili vinograd Babića u ljutom kršu – ponosan je Krešimir.
Naglašava kako se proces pravljenja vina iz godine u godine ne mijenja puno.
– Pred samu berbu bitno se dobro organizirati te pripremiti sve u konobi. Imam uigranu i ‘žveltu’ ekipu u vinogradu te se grožđe u rekordnom vremenu pobere, dovede u konobu i samelje. Nakon toga kreće fermentacija koja se konstantno prati i kontrolira posebno tih nekoliko dana nakon same berbe. Zatim dolaze pretoci novih vina itd. Kod procesa pravljenja ćaća je taj s kojim se posavjetujem oko nekih detalja ili nedoumica. Ove godine sam više nego ikad bio ‘po konobi’, ništa se nije prepuštalo slučaju – priča nam.
Kaže kako su mu najveća podrška njegova obitelj i prijatelji, a i svi oni koji vole ‘dobru kapljicu’. A što kaže o planovima za budućnost vinograda?
– Zasad, s vlastitih 2000 loza, vinogradarstvo i vinarstvo gledam kao hobi i zabavu. O proširenju nasada i sadnji novih vinograda razmišljam intenzivno, vidjet ćemo što nosi budućnost. Volio bih spomenuti kako u Zatonu postoji određena skupina mlađih ljudi koja sadi nove vinograde, sadi i obnavlja maslinike. Jedni drugima pomažemo, međusobno smo si potpora i mislim da je to jedan dobar put posebno nakon požara koji nas je zadesio 2022. godine i ostavio katastrofalne posljedice na poljoprivredu – zaključuje Puće.