Svečanom akademijom večeras je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku obilježeno 100 godina postojanja i rada Veslačkog kluba ‘Krka’ osnovanog 1. studenoga 1923. godine samo nekoliko metara dalje u zgradi Narodne kavane.
Tako je ‘Krka’ ove godine, kazao je Dražen Crnogača, predsjednik uprave VK Krke, ušla u mali klub šibenskih institucija – stogodišnjaka, u kojem su od ranije Šibenska narodna glazba, Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku, ŠPD Kolo i Gradska knjižnica ‘Juraj Šižgorić. U proteklih 100 godina rada šibenske sportske perjanice veslači, veslačice i treneri nizali su uspjehe, medalje i pehare uz predani rad uprava kluba i potporu Grada Šibenika i velikodušnih sponzora.
– Krkaši su od 1923. do dana današnjeg osvojili nebrojeno naslova državnog prvaka u kadetskom i juniorskom uzrastu, imamo 255 naslova državnog prvaka u seniorskom uzrastu, šest velikih europskih medalja. Nikada nismo mijenjali naziv, boju dresa niti znak kluba i time se posebno ponosimo. Krka je danas stabilan veslački kolektiv u kojem veslačice i veslači imaju solidnu logističku podršku, a Uprava radi pod geslom ‘svakog dana nešto za Krku’. Grad ne čine samo zgrade i pojedinci, nego i društva u kojima se pojedinci okupljaju radi ostvarenja nekih ideja i ideala te gradu daju boju i čine ga gradom – zaključio je Crnogača.
Najzaslužnijima su na svečanosti u kazalištu uručene plakete te posebna priznanja – statue ‘Krkaša’, rad šibenskog kipara Aleksandra Ale Guberine osobama koje su se u proteklih 20 godina posebno istaknule u pomoći najstarijem i najtrofejnijem šibenskom sportskom klubu i osobama koje su nastavile niz velikih klupskih uspjeha.
Za 80 godina kluba ‘Krkaša’ je dobilo 19 veslača, trojica trenera, četvorica članova Uprave kluba, šestero donatora te Grad Šibenik i Šibensko-kninska županija. Dvadeset godina kasnije ‘Krkaš’ je uručen prvacima Europe 2017. godine – veslačima Frani Filipu Garmi i Luki Gojanoviću Rakiću te treneru Milanu Radečiću, kao i donatorima Danijeli Laurić, Jošku Živkoviću i Tomislavu Zaninoviću.
Posebnu prigodnu plaketu za pokojnog Čedu Polaka, koji je ‘Krkaša’ dobio kao arhitekt Krkinog postojanja i uspjeha u 70-im i 80-im godinama prošlog stoljeća, preuzeo je njegov unuk Zoran Polak.
U ime nagrađenih zahvalio je trener Milan Radečić posebno zahvaljujući svojim veslačima što su svojim trudom i znojem omogućili i njemu da dobije najveće priznanje kluba, a klubu što je svim laureatima pružio mogućnost da ostvare sportske uspjehe.
Okupljenima se kratko obratio i gradonačelnik Šibenika Željko Burić, koji je zahvalio Veslačkom klubu Krka što mu u ime Grada Šibenika može čestitati 100-tu obljetnicu.
– Svaki Šibenčanin, svaki koji voli Šibenik i svako tko prati sport zna za Krku i za Šibenik upravo preko veslanja. Krka je naša prepoznatljivost, a rekao bih da gradovi koji nemaju svoje sportske i kulturne brendove nisu ozbiljan grad. Zato će Grad Šibenik uvijek njegovati i potpomagati, ne samo sportske klubove i mlade ljude koji se odgajaju i uče životu u tim sportskim klubovima, nego i sve djelatnike u kulturi jer oni su promicatelji naše tradicije i povijesti i time nam ulijevaju ponos – kazao je Burić.
Prigodne plakete su uručene i nasljednicima pokojnih legendarnih ‘Krkinih’ veslača Ive Despota, Nikice Bujasa i Damira Trlaje te trenera Milivoja Boranića. Šime Gojanović Rakić, dopredsjednik VK ‘Krka’, plakete je dodijelio i Zdravku Gracinu, Stevi Macuri, Janezu Grbelji, Ivici Jurkoviću, Vedranu Štrkalju, Frani Jurasu, Zdravku Huljevu, Mladenu Niniću, Draganu Cvitanu, Paški Škarici i Jadranu Radovčiću. Paško Škarica preuzeo je plaketu u ime Ante Vrčića, dok će plaketa za pokojnog Josu Bujasa, kako je rečeno, ostati u trofejnoj dvorani Kluba.
Prisutni na svečanosti imali su priliku pogledati projekciju tv-priloga o VK ‘Krka’, snimku veslačke utrke koja je prethodila osvajanju zlatne medalje u njemačkom Krefeldu, uživali su u prigodnim stihovima biskupa u miru Ante Ivasa i šibenskog pjesnika Siniše Kostelca te izvedbi uglazbljenih stihova Zvonimira Zaninovića u izvedbi šansonjera Borisa Ercega.