Šibenik je ušao u finale izbora najboljih hrvatskih gradova u pametnim i ‘zelenim’ rješenjima koji organiziraju Hanza Media i portal Gradonačelnik.hr u suradnji s agencijom Apsolon.
Šibenik je svoj ulazak u finale izborio, među ostalim, jednim od tri najveća indeksa digitalne spreme uprave u kategoriji srednjih gradova (36,66 %). U top tri smo po broju potpornih institucija specijaliziranih za IKT, start-upi, inovacije i održivi razvoj u kategoriji srednjih gradova – imamo ih pet. Čak 20,58 posto stanovništva Šibenika je visokoobrazovano, a u top tri smo i prema broju stručnih učitelja informatike zaposlenih u osnovnim školama na području grada na svakih 1.000 stanovnika u kategoriji srednjih gradova (0,73 na 1.000 stanovnika). Također, u top tri smo i prema udjelu senzorski opremljenih ili čipiranih spremnika za prikupljanje otpada (koji omogućuju identifikaciju vlasnika spremnika npr. primjenom RFID, NFC i sl.) u ukupnom broju spremnika u kategoriji srednjih gradova (100 %).
– Nekoliko godina zaredom Šibenik je prepoznat kao grad koji ulaže u demografsku i socijalnu politiku te u obrazovanje i mlade, što nam je potvrda da se grad razvio u perspektivnu životnu i radnu sredinu. Izbor u finale za najbolje hrvatske gradove u pametnim i ‘zelenim’ rješenjima dodatno je priznanje za ono što radimo da bi poboljšali život u Šibeniku – rekao je gradonačelnik Željko Burić.
Proglašenjem gradova dobitnika nagrada Smart i Eco City u zagrebačkom hotelu Westin 14.prosinca ove godine biti će zaključen ovogodišnji, četvrti izbor najboljih hrvatskih gradova u pametnim i ‘zelenim’ rješenjima.
Grad Koprivnica prošle je godine u našem izboru za Najbolji grad osvojio titulu najpametnijeg srednjeg grada u zemlji, a ove će je godine pokušati i obraniti. Koprivnica je svojim pametnim rješenjima i standardima ponovo izborila ulazak u finale izbora za Smart-city u kategoriji srednjih gradova, a naslov brani u srazu sa Đakovom, Jastrebarskim, Šibenikom i Zaprešićem, koji je i lani dospio u samo finale našeg izbora.
Nagrada će i ove godine biti dodijeljena u tri konkurencije, malih, srednjih i velikih gradova. Za tri dobitnika konkurira 15 gradova koji su ušli u najuži izbor u tri konkurencije, a pobjednici se biraju temeljem posebne Apsolonove metodologije analize digitalne spremnosti hrvatskih gradova.