U Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u utorak u 17 sati bit će otvorena izložba radova studenata Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Na izložbi će predstaviti ideje i vizije studenata, autora eksponata, o mogućem razvoju Šibenika i urbanoj preobrazbi užeg područja grada. Izložba „Šibenik – planiranje razvoja grada“ realizirana je u organizaciji zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta, Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu, a uz financijsku potporu Grada Šibenika i Šibensko-kninske županije.
Studenti Arhitektonskog fakulteta sa Tihomirom Jukićem, Krunoslavom Šmitom, Sanjom Gašparović i Nenadom Lipovcem, svojim voditeljima te Kristinom Perkov i Anom Sopina, asistenticama Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu, obišli su Šibenik. Posjetili su, tom prilikom, Tvrđavu Barone, poluotok Kuline, uvalu Vrnaža, prostor nekadašnjih vojarni Bribirski knezovi i Ante Jonjić, Centar za nove tehnologije i poduzetništvo Trokut te povijesnu gradsku jezgru Šibenika.
Obilazak grada organiziran je uz stručno vodstvo Damira Lučeva, ravnatelja Županijskog Zavoda za prostorno uređenje, dr. sc. Sanje Slavice Matešić, pročelnice Županijskog Upravnog odjela za zaštitu okoliša, prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove, Josipa Pavića, predstavnika JU Tvrđava kulture Šibenik, Madlene Roša Dulibić, pročelnice Gradskog Upravnog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša te predstavnika Društva arhitekata Šibenik.
Terenskoj nastavi prethodila su stručna predavanja na Arhitektonskom fakultetu, a nakon posjete Šibeniku, za zadatke kolegija “Urbanistička radionica 1: Planiranje naselja” te “Urbanistička radionica 2: Preobrazba grada” Diplomskog studija arhitekture i urbanizma izabrane su teme „Prostorna vizija razvoja Šibenika“ i „Novi/stari Šibenik“.
Pred studente je postavljena jedinstvena tema planiranja razvoja grada Šibenika uvažavajući njegove specifičnosti i procese koji se događaju u prostoru. Zadatak je budućim arhitektima omogućio istraživanja i promišljanja prostora u cilju određivanja potencijala i osmišljavanja novih koncepata razvoja usklađenih s naslijeđenim kulturnim i prirodnim vrijednostima.
– Suradnja Sveučilišta i lokalne zajednice jedan je od poželjnih modela edukacije studenata. Urbanističke module Planiranje naselja i Preobrazba grada Katedra za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu kontinuirano razvija u suradnji s predstavnicima gradova i županija diljem Republike Hrvatske. Dosadašnje iskustvo na prezentiranim urbanističkim modulima ukazuje da ostvarena suradnja nadilazi rezultate pojedinačnih sudionika te uključuje doprinose različitih disciplina, razvijanje međusobnog dijaloga i dijaloga s lokalnom zajednicom te afirmiranje vrijednosti prostora s ciljem jačanja kulture javnog prostora, predmetne i vizualne kulture grada – ističu na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Otvorenju izložbe prethodit će prezentacija u multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice.