Više

    Mali obrti i iznajmljivači izvukli deblji kraj

    Građanima Šibenika poskupjet će odvoz smeća, ali postoji ‘kvaka’

     

    Prođe li na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća Šibenika nova Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, koja je do 10. prosinca u postupku javnog savjetovanja, a potom i gradonačelnik potvrdi prijedlog novog cjenika, Šibenčane čeka još jedno, osjetno, poskupljenje usluga Zelenog grada. Zanimljivo je i da bi poskupljenje usluga za neke moglo značiti i niže račune. No idemo redom.

    Prijedlog novog cjenika direktor Zelenog grada Novica Ljubičić nije želio komentirati, nego nas je uputio na Antu Nakić, pročelnika gradskog Odjela za komunalne djelatnosti uz napomenu da su oni izradili prijedlog novih cijena odvoza otpada. Napomenu je, ipak, Ljubičić kako sve polazi od činjenice da, otvaranjem Centra za gospodarenje otpadom, tvrtka Bikarac svoju cijenu odlaganja, koju naplaćuje Zelenom gradu Šibenik, planira znatno povisiti, ali je i država Zakonom zabranila različite kategorije unutar grupacije kućanstava i grupacije onih koji nisu kućanstva. Potvrdio nam je to i Ante Nakić.

    – Po završetku javnog savjetovanja nova Odluka bit će uvrštena u materijale vijećnika za sjednicu Gradskog vijeća. U toj odluci su prijedlozi za fiksni dio cijene javne usluge. Naime, do sada smo imali tri kategorije kućanstava ovisno o zapremini zadužene kante za miješani komunalni otpad i posebno privredu, odnosno sve one koji nisu kućanstvo gdje je fiksni dio cijene usluge bio od 40 kuna do 70 tisuća kuna, primjerice za hotelsko naselje. Međutim, novi Zakon o gospodarenju otpadom propisuje da cijena fiksnog dijela usluge mora biti ista za sve kategorije, znači za sva kućanstva svima jednako, ali i za gospodarstvo također jedinstvena cijena fiksnog dijela usluge. Nama je preostalo samo da izračunamo jedinstvenu cijenu za svaku od te dvije kategorije – pojašnjava Nakić.

    FOTO: Arhiva ŠIBaj TV-a

    Bikarac kao glavni generator poskupljenja

    Izračunali su tako da će novi paušal za smeće svim kućanstvima iznositi 59,89 kuna mjesečno zajedno s PDV-om, odnosno 7,95 eura, a za sve korisnike koji nisu kućanstvo 229,88 kuna s PDV-om ili 30,51 euro mjesečno. Nova cijena pražnjenja kante po litri je za kućanstva 0,11 kuna s PDV-om, a za ostale 0,20 kuna.

    – Kod kućanstava se također ukida kategorija koja je zadužila kante od 80 litara pa će ostati samo od 120 i 240 litara s istom cijeno fiksnog dijela usluge. Što se tiče cijena pražnjenja spremnika miješanog komunalnog otpada, na te je cijene utjecala uspostava Centra za gospodarenje otpadom Bikarac i njihovo poskupljenje po preuzetoj toni otpada od Zelenog grada. Za tu razliku je i porastao varijabilni dio cijene, odnosno cijena pražnjenja kanti po litri otpada. Povećanjem varijabilnog dijela cijene mi smo uspjeli umanjiti fiksni dio cijene usluge – dodaje Ante Nakić.

    Napomenimo i to da u Odluci koja je u javnom savjetovanju i dalje stoji kako se kante od 80 litara koriste iako iz gradske uprave i Zelenog grada potvrđuju da se ta kategorija ukida.

    Poskupljenje koje to i ne mora biti

    Kad se usporedi novi i stari cjenik na prvu je riječ o poskupljenju, primjerice za pražnjenje kante od 120 litara sa 5,15 kuna na 13,20 kuna ili čak 156 posto uz istovremeno smanjenja paušala sa 80,68 kuna na 59,89 kuna ili 26 posto. Naravno, onima koji su imali kante od 80 litara, a koje se ukidaju, i paušal raste sa 38,42 kune na jedinstveni od 59,89 kuna.

    Primjer kućanstva koje koristi kantu od 120 litara i prazni je dva puta tjedno, dakle osam puta mjesečno pokazuje da će im račun umjesto dosadašnjih 121,88 kuna iznositi 165,49 kuna ili 35 posto više. Uz osam pražnjenja mjesečno raste cijena i onima s kantom od 240 litara pa će ubuduće plaćati 271,09 kuna, a ne više 209,27 kuna. To je porast od 29,5 posto.

    – Cilj podizanja cijene varijabilnog dijela uz istovremeno smanjenje cijene fiksnog dijela je dodatno poticanje korisnika na odvajanje korisnog otpada i smanjenje količine miješanog otpada. Dokazano je da se pravilnim odvajanjem otpada može smanjiti količina miješanog otpada i do 80 posto – pojašnjava Nakić.

    E sad dolazimo do ‘kvake’ po kojoj zaista, uz ovo poskupljenje, računi mogu biti manji od ovih sadašnjih.

    Budući da pravilnim odvajanjem možemo reducirati količinu miješanog komunalnog otpada do 80 posto, a recimo da to napravimo za samo 50 posto, više nam neće trebati osam pražnjenja mjesečno, nego četiri.

    Tada bi, po novom cjeniku, za korisnike koji imaju kante od 120 litara mjesečni račun iznosio 112,69 kuna ili devet kuna manje od onih po aktualnom cjeniku, a za kantu od 240 litara mjesečno bi plaćali 165,49 kuna, odnosno skoro 44 kune manje.

    Obračun za kućanstva i one koji to nisu, a koriste zajedničke spremnike, podzemne i nadzemne, priča je za sebe i toj enigmi, posvetit ćemo posebni članak.

    Mali obrti izvukli deblji kraj

    Činjenica je i da će novi cjenik velikim proizvođačima otpada ići na ruku jer će se njihovi paušali strmoglaviti na samo 230 kuna, a sve na štetu malih obrta i poduzetnika koji u svom radu ne proizvode skoro nikakve ili vrlo male količine otpada. Novi je to udarac malim obrtnicima koji će sigurno od svojih krovnih organizacija tražiti reakciju prema zakonodavcima koji su ih utrpali u isti koš s mega tvrtkama.

    – Mi smo, zbog toga kako je Zakon propisao, za gospodarstvo fiksni dio morali odrediti u iznosu od 230 kuna s PDV-om svima. Imamo more malih firmi i obrta koji su do sada plaćali 40-50 kuna i njima će ovo biti ogromno poskupljenje. A s druge strane s paušalom od samo 230 kuna vrhunski su prošli neki kojima ni dosadašnji paušali u desecima tisućama kuna nisu bili veliki teret. Situacija je apsurdna, ali mi možemo samo ukazivati zakonodavcu da ni ovo nije dobro rješenje – svjestan je Nakić.

    Ovo poskupljenje pogodit će i sve pružatelje usluga smještaja u domaćinstvu, kao i pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, odnosno OPG-ove, koji više neće biti kategorija kućanstvo, nego ova druga s paušalom od 230 kuna mjesečno plus 20 lipa po litri zapremine spremnika koji koriste. Dakle 24 kune za svako pražnjenje kante od 120 litara i 48 kuna za kantu od 240 litara. I tako cijelu godinu bez obzira na izrazitu sezonalnost iznajmljivačke djelatnosti koja u nas jedva puni 90 dana godišnje.

    Od dobre ideje do lošeg zakona

    Nismo mi u Hrvatskoj izmislili toplu vodu pa tako nismo ni ovaj sustav gospodarenja otpadom. Ono što jest ‘Made in Croatia’ jest zakon koji je toliko loš da je stalno dopunjavan uredbama i pravilnicima, a nerijetko su sudovi, zbog takvog zakona, rušili cjenike komunalnih tvrtki diljem Hrvatske.

    – Ideja zakonodavca je da varijabilni dio bude i još veći u odnosu na paušal. Mi smo imali prostora i zadržati sadašnji paušal, ali jedinstveni za sve, no tada bi varijabilni dio morao još više poskupjeti. Za sada smo odabrali ovakve odnose u nadi da će oni biti dovoljno stimulativni korisnicima da što više odvajaju korisni otpad. Na početku uvođenja ovog sustava gospodarenja otpadom mi smo imali neznatni udio korisnog otpada bio je niti jedan posto, drugu godinu je porastao na šest posto, sad smo na 15 posto, a trebali bi doći bar do nekih 50 posto odvojenog korisnog otpada – govori Ante Nakić.

    Polazište da se skupljim varijabilnim dijelom cijene usluge i minimalnim paušalom stimulira građane na odvajanje korisnog otpada je dobra ideja. Međutim, kako i na samom početku primjene novog sustava gospodarenja otpadom, tako i sada uz najavu novih cijena, svi u lancu – građani, lokalna samouprava i komunalna poduzeća – strahuju od još većeg broja divljih deponija i još više zagađenih lokacija u prirodi.

    Na zakonodavcima je da pošteno iščitaju Zakon i isprave apsurde, na zastupnicima da ne budu samo ruke u zraku, nego narodni poslanici s uključenim moždanim vijugama, a na nama građanima da se potrudimo i odvojimo što više korisnog otpada te sami utječemo na visinu svojih računa.

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    Malog Damiana, prvu ovogodišnju šibensku bebu obišli gradonačelnik...

    Gradonačelnik Šibenika Željko Burić i župan Marko Jelić posjetili su danas rodilište Opće bolnice te s dr. Ivanom Skorić, ravnateljicom bolnice, dr. Vedranom Grubišićem...

    O izboru direktora aerodroma na Pokrovniku iz Ministarstva...

    Tko će biti direktor Zračne luke 'Srce Dalmacije' na Pokrovniku javnost ne zna ni skoro dva mjeseca od isteka roka za prijave na taj...

    U Golubiću u kući jučer izgorjela starica (89)

    Požar su dogodio 1. siječnja oko 12.20 sati u Golubiću, u obiteljskoj kući, kad je voštana svijeća zapalila drveni element i krevet u kojem...

    Muškarac (28) u stanu u Kninu pokušao ubiti...

    Policijski službenici Službe kriminalističke policije, Odjela Općeg kriminaliteta u suradnji s policijskim službenicima Policijske postaje Knin su proveli kriminalističko istraživanje nad 28-godišnjakom zbog sumnje...

    NAJNOVIJE

    Malog Damiana, prvu ovogodišnju šibensku bebu obišli gradonačelnik i župan

    Gradonačelnik Šibenika Željko Burić i župan Marko Jelić posjetili su danas rodilište Opće bolnice te s dr. Ivanom Skorić, ravnateljicom bolnice, dr. Vedranom Grubišićem...

    O izboru direktora aerodroma na Pokrovniku iz Ministarstva samo muk

    Tko će biti direktor Zračne luke 'Srce Dalmacije' na Pokrovniku javnost ne zna ni skoro dva mjeseca od isteka roka za prijave na taj...

    U Golubiću u kući jučer izgorjela starica (89)

    Požar su dogodio 1. siječnja oko 12.20 sati u Golubiću, u obiteljskoj kući, kad je voštana svijeća zapalila drveni element i krevet u kojem...

    Muškarac (28) u stanu u Kninu pokušao ubiti djevojku (21)

    Policijski službenici Službe kriminalističke policije, Odjela Općeg kriminaliteta u suradnji s policijskim službenicima Policijske postaje Knin su proveli kriminalističko istraživanje nad 28-godišnjakom zbog sumnje...