Na natječaj za izradu idejnog projekta krematorija u Šibeniku javila se tvrtka Oktostilon iz Zagreba, inače jedina tvrtka u Hrvatskoj koja ima iskustvo u projektiranju krematorija u Zagrebu i Ljubljani. Oktostilon je za šibenske Čemprese već izradio idejno rješenje, a sada bi u roku od četiri mjeseca od potpisa ugovora treba izraditi potpuni idejni projekt budućeg krematorija na Kvanju.
– Sljedeći tjedan ćemo potpisati ugovor i idemo u drugu fazu projekta. Vrijednost izrade idejnog projekta je 32.375 eura s PDV-om. Mi smo i očekivali tu ponudu jer je krematorij specifičan objekt i tijekom natječaja nije bilo nikakvih upita drugih projektanata. Krematorij može projektirati samo netko tko već ima iskustvo s takvim objektima, a u Oktostilonu je zaposlen čovjek koji je kao mladi diplomant sudjelovao u gradnji krematorija u Zagrebu i Ljubljani i najbolje pozna zahtjeve takvog projekta – kazao nam je Joško Vuković, direktor Čempresa.
Vuković zaključuje kako je ova faza projekta najbolji odgovor svim građanima koji ga redovito pitaju hoće li biti išta od krematorija na Kvanju.
– Počeli smo ga graditi kroz ove papir, a to su i najteži koraci. Novac za projekt je osigurao Grad Šibenik u proračunu za 2024. godinu jer će postupak izrade trajati četiri mjeseca. Ovo nije projekt Čempresa, ovo je projekt Grada koji će u konačnici vrijediti 100 tisuća eura i ima punu podršku gradonačelnika Burića – napominje Vuković.
Idejnim projektom bit će obuhvaćeni; arhitektonski projekt, projekt konstrukcije, projekt vodovoda i odvodnje, strojarski projekt, elektrotehnički projekt, projekt uređenja okoliša, idejno rješenje mjera zaštite od požara te projekt dizala.
Čempresi već imaju i potencijalnu lokaciju na Kvanju od oko 17.000 kvadrata na kojoj će biti izgrađen krematoriji i koja odgovara svim potrebnim standardima, a za razliku od nekih drugih gradova, zemljište je već u prostornim planovima rezervirano za širenje groblja pa ni tu neće biti prepreka.
– Ono što je najbitnije, uz činjenicu da imamo lokaciju već nekoliko desetljeća reguliranu GUP-om, jest i neposredna blizina plinovoda, kao energenta koji je neophodan za rad krematorija. Nama se sve doslovno poklopilo i put za izgradnju krematorija je otvoren. Kroz sljedeće dvije-tri godine proračun Grada Šibenika financirat će izradu sve potrebne dokumentacije. Tada nas čeka osiguravanje 30 do 40 milijuna kuna za izgradnju i opremanje krematorija – kazao je Vuković.
Sam objekt krematorija na potencijalnoj lokaciji na Kvanju imat će dvije etaže. U suterenu se planira prostor za jednu kremacijsku peć, rashladne komore, prostor za nove lijesove i urne, spremišta, postrojenje za ventilaciju, elektro postrojenje, postrojenje grijanja, uredi za zaposlenike i prostor za njihov odmor. Suteren će imati i natkriveni prostor za prijem vozila s preminulim osobama, dizala i sanitarni čvor za zaposlenike.
Gornja etaža prizemlja uz prostor natkrivenog trga imat će veliku dvoranu za ispraćaj, prostoriju za odar, dvije cvjećarnice, urede uprave i radnika koji opslužuju krematorij, prostor za okupljanje obitelji preminulih te sanitarni čvor za zaposlenike i posjetioce.