Idejni projekt Sportsko-rekreacijske zone Jamnjak predstavili su danas u Centru za nove tehnologije i poduzetništvo Trokut voditeljica koordinacijskog tima koji je sudjelovao u izradi projekta Iva Čogelja te šibenski gradonačelnik Željko Burić.
– Dobiti ćemo ponudu i mogućnost bavljenja onim dijelovima sporta za koje do ovog trenutka grad Šibenik, nije, niti ima šansu na nekom drugom području realizirati. S druge strane povezivanje Jamnjaka s ostalim dijelovima grada koji su, uvjetno rečeno satelitski, daje jedan osjećaj urbane cjeline, a to nam je cijelo vrijeme intencija – povezati grad sa svim svojim prigradskim naseljima u jedinstvenu urbanističku cjelinu i to smo polako uspjeli, uključujući Brodaricu i područje Jadrtovca, Ražina i na kraju je intencija kroz projekt Batižele koji će napokon dati vizuru Šibenika kao jedne relativno velike organizirane urbane cjeline – uvodno je kazao Burić.
Naime, taj projekt je jedinstven na našem području, a i šire s obzirom da predstavlja jednu homogenu cjelinu i to s inferiornim sadržajima grada Šibenika koji će biti dostupni kako rekreativcima tako i profesionalcima. Riječ je o prostor od oko 190.000 četvornih metara.
– Svi sadržaji su zapravo pojedinačni, ali djeluju zajedno. Ovakva zona sporta i rekreacije na ovakvom području i zelenilu zapravo i ne postoji. Prema istraživanjima i primjerima što smo tražili od drugih, odnosno i po nekim drugim Europskim zemljama, nitko nema ovaj geografski položaj i ovoliku zelenu površinu koja je namijenjena za razvoj sporta i rekreacije – kazala je Čogelja.
Uz planirane sportske sadržaje i površine u planu je osigurati i prostorije uprave i operativnog sektora zone, prostorije sportske masaže i saune, ugostiteljsko uslužni prostor te odgovarajući broj garderoba i sanitarnih čvorova za korisnike.
– Svi sadržaji trebaju biti dostupni osobama smanjene pokretljivosti, a postojeće zelenilo je potrebne urediti, očuvati što više postojećih stabala te planirati sadnju novih – istaknula je Čogelja.
Kompleks će se sastojati od atletske i trim staze, multifunkcionalne i gimnastičke dvorane kao i dvorane za boks, kikboks, stolni tenis, squash, kuglane kao i od zone sportskih terena.
– Tu postoji 18 građevina koje su gotovo u izvrsnom stanju po pitanju očuvanosti tako da će u velikom dijelu ostati u nepromijenjenim gabaritima i one će zahtijevati minimalne rekonstrukcije. Grad Šibenik će dobit jednu novu vizuru, dobivamo jednu novu tržišnu nišu jer ovo je prvenstveno namjena za lokalno stanovništvo, a tek onda za sve ostale – zaključila je Iva Čogelja.
Idejni projekt osmišljen je po modelu da se u budućnosti može financirati u različitim fazama te iz različitih izvora, a primarno se planira aplicirati na sredstva EU fondova.