Ispitivanje morske vode na području plaže Banj nije pokazalo onečišćenje koje može biti opasno, dok je ispitivanje morskog sedimenta (dna) pokazalo kako tri PAH ugljikovodika probijaju dozvoljene granice, kazao je danas šibensko-kninski župan Goran Pauk.
– Od Instituta Ruđer Bošković zatražili smo ovu Studiju radi zaštite i informiranja građana koji će koristiti plažu Banj, a ne zato što smo protiv tog projekta – poručio je Pauk. Radi, kako sam kaže, pravovaljanog informiranja građana, međutim, nije na koncu podcrtao je li kupanje na Banju sigurno ili ne.
– To ćete morati pitati stručnjake. Tri PAH ugljikovodika pronađena u morskom sedimentu imaju određeni štetni utjecaj – kazao je, izbjegavajući definirati što točno znači ‘određeni’ štetni utjecaj.
Studija Instituta Ruđer Bošković ispred bivše tvornice TEF-a objavljena je na web stranicama Županije ( http://www.sibensko-kninska-zupanija.hr/doc/zzo/2012/09/Izvjestaj%20Crnica%202012.pdf ), a zaključak iste prenosimo u cijelosti:
Koncentracije fenola, mineralnih ulja i PAH-ova u vodi na području ispred bivše tvornice TEF u Šibeniku su značajno niže od maksimalno zakonom dozvoljenih koncentracija te stoga ne predstavljaju opasnost za živi svijet estuarija i upotrebu tog područja u rekreacijske svrhe. Nađene ukupne koncentracije PAH-ova i fenola u sedimentu, prema međunarodnoj regulativi, ne predstavljaju opasnost za živi svijet ispitivanog područja, ali koncentracije tri PAH-a ukazuju na mogućnost pojavljivanja manjih negativnih efekata na lokalnu biotu u sedimentu. Za koncentraciju mineralnih ulja u sedimentu ne postoji domaća, a ni međunarodna regulativa koja bi ukazala da je područje nepodobno za rekreaciju.