Više

    Za Badnjak i Silvestrovo hladno i kišno vrijeme, u veljači opet snijeg!

     

    Proteklog ljeta amaterski meteorolozi s područja Šibensko-kninske županije službeno su registrirali Udrugu ‘Šibenik meteo’ – motrenje i prognoziranje vremena. Web  stranica udruge – www.sibenik-meteo.com svakodnevno bilježi izuzetno posjećenost, jer se na njoj mogu se naći svi detaljni podaci o stanju vremena i prognozi za šibensko područje. Ujedno, građani mogu poslati i SMS poruku s ključnom riječju TXT AMP na broj 66354 i odmah dobiti zadnju ažuriranu prognozu vremena i upozorenje iz servisa udruge. O aktivnostima ovih šibenskih meteorologa razgovarali smo s predsjednikom udruge ing. brodostrojarstva Darkom Begićem, idejnim začetnikom njezina osnivanja.

    Kako je sve počelo i koji su bili motivi osnivanja udruge?

    Prije nekoliko godina sa svojom instaliranom meteo postajom na Vidicima bio sam suradnik udruge ‘Crometeo’-a, a na području županije još jednu postaju imao je Denis Brlas u Vodicama. S vremenom se povećavao broj postaja, pa je nastala potreba za udruživanje po uzoru na ostale regije u Hrvatskoj, a sve u cilju kako bi građani naše županije imali sve relevantne podatke o stanju vremena i prognozi po mjestima. Udrugu smo osnovali kao članicu krovne organizacije ‘Crometeo’ i u trenutku njezina registriranja imali smo tri instalirane postaje u Šibeniku – Vidici, Krvavice i Centar, te po jednu u Vodicama, Bilicama i na otoku Prviću. Nakon osnivanja širili smo krug postaja, pa danas imamo još dvije u Šibeniku – Rokići i Šubićevac, te još dvije u Vodicama. Ovih dana instalirat će se još jedna u Vodicama, a u uskoro će biti pokriven i sjever županije, točnije s postajom u Dubravicama te u Golubiću kod Knina. U sve ove postaje investirali su sami članovi udruge nabavivši opremu vlastitim novcem.

    Namjeravate li nastaviti s osnivanjem novih meteo postaja?

    Naravno da krećemo dalje s realizacijom našeg projekta ‘Moje misto, moje vrime’. Cilj nam da u svim većim mjestima naše županije instaliramo automatske meteorološke postaje, čime bi dobili aktualne vremenske podatke, kao i sustavno praćenje vremena u okolici, te time i klimatsku sliku naše županije, pojedinih mjesta te promjene u samoj klimi kroz određeno razdoblje. Projektom je predviđeno stavljanje u funkciju i specijaliziranih agrometeoroloških postaja, kao i postaja koje bi mjerile temperaturu mora, količinu sunčevog zračenja, broj sunčanih sati i UV indeks. U tom cilju uputili smo pismo namjere svim jedinicama lokalne samouprava u našoj županiji.

    Pa, je li dogovorena konkretna suradnja?

    Zasada je suradnja dogovorena s Općinom Rogoznica te ćemo vrlo brzo i tamo instalirati jednu postaju. Vrlo smo blizu dogovora s općinama Tisno i Tribunj koji su obećali za ovu namjenu izdvojiti sredstva u idućoj proračunskog godini. I čelnici Grada Šibenika najavili su pozitivan odgovor za instaliranje meteo postaje na plaži Banj, a koja bi, uz vremenske podatke,  mjerila i temperaturu mora kao i UV indeks.

    Primijetili smo da je odnedavno redizajnirana web stranica vaše udruge?

    Točno je. Na njoj se trenutno mogu vidjeti aktualni vremenski podaci sa svih postaja u našem sustavu, šestodnevna vremenska prognoza za područje županije i Hrvatske. Također, novoj verziji stranice dodali smo 48-satni model predviđanja vremena za gotovo sva veća mjesta u županiji, a uz dodavanje novih mjesta, namjeravamo dodati dobro prihvaćenu animaciju trenutnog vremena, kao i prognostički model do devet dana, YoWindov, koji je trenutno u funkciji za grad Šibenik, Vodice, te Tisno, Rogoznicu, Pirovac, Tribunj, Prvić, Zlarin i Kaprije. Svakodnevno objavljujemo vijesti o trenutnom vremenu, kao i o izgledima vremena u narednom razdoblju u županiji, državi i regiji, Europi i svijetu. Tu se mogu pronaći i panoramske web kamere unutar našeg sustava, kao i veliki broj kamera iz naše zemlje, Europe i svijeta.

    Spomenuli ste panoramske web kamere, koliko ih je na području županije?

    Povećali smo broj panoramskih kamera, pa ih je sada u Šibeniku tri – Rokići, Krvavide i Šubićevac, dok su u Vodicama instalirane na rivi i uz magistralu prema Haciendi. Na ovaj način posjetitelji našeg portala, uz podatke o vremenskom stanju, imaju i stvarnu percepciju vremenske slike na ovim lokacijama, a sve skupa služi i za promociju. Inače, nastavljamo s postavljanjem panoramskih kamera i idućih dana građani Vodica mogu očekivati novu kameru, koja će biti instalirana na hotelu Olympia, a plod je suradnje naše udruge, grada Vodica i hotelske kuće. Ovim putem želim izraziti zadovoljstvo suradnjom s Gradom Vodice koji nam je izašao u susret osiguravši vrijednu donaciju i sredstva za realizaciju ovog projekta.

    ZA BOŽIĆ VEDRO

    S obzirom na to da se svi sjećamo prošle zime koja je bila hladnija no što su Šibenčani naviknuli, naše čitatelje i građane zasigurno će zanimati kakvo se vrijeme očekuje za predstojeće božićno-novogodišnje blagdane?

    Vidite, klimatološka zima nam je započela u znaku hladnog vremena te uzastopnih ciklona koje su rezultat reakcije sredozemlja na upad hladnog arktičkog zraka posljednjih dana. Zbog toga je na našem području prevladavalo promjenjivo vrijeme s oborinama, neverinima i čestim izmjenama vjetrova, juga i bure. Nakon ciklone ‘Šimunka’ koja je djelu obale početkom tjedna donijela prve ovozimske pahulje, a Zagori od pet do 20 centimetara snijega, nastupila je stabilizacija vremena i jačanje anticiklonalnog grebena sa zapada Europe, a s njom i prvi veći jutarnji minusi i mrazovi. Anticiklonu bi u danima vikenda trebala zamijeniti nova duboka ciklona koja će se približiti Europi s Atlantika. Ona bi trebala inicirati stvaranje nove sekundarne sredozemne ciklone koja će obilježiti vrijeme u danima vikenda i prvom dijelu slijedećeg tjedna, kada se očekuju nove oborine, a od utorka okretanje vjetra na umjerenu buru i nešto hladnije vrijeme, ali ne toliko izraženo kao proteklih dana. Sredina idućeg tjedna trebala bi proći u znaku stabilnog vremena, a onda se u danima vikenda očekuje nova sredozemna ciklona i pogoršanje vremena, koje bi se zatim protegnulo i u blagdansko vrijeme. Takva promjena vremena vjerojatno će nam donijeti novu kišu, a oko Božića i nešto hladnije vrijeme. Nakon Božića trebala bi nastupiti kratkotrajna stabilizacija vremena, a u danima pred Silvestrovo izgledno je novog pogoršanje vremena s kišom. Ovo je trenutni prognostički materijal, a zbog udaljenosti projiciranog razdoblja, vjerojatnost ostvarivanja prognoze se smanjuje. Svaku promjenu svakodnevno ćemo objavljivati na stranicama našeg portala.

    Neizbježno je pitanje – mogu li se u dva predstojeća ‘udarna’ zimska mjeseca očekivati ekstremno hladna i snježna razdoblja, kao što je to bilo u prvoj polovici veljače ove godine?

    To su odista nezahvalne prognoze. Ponavljam, vjerojatnost ostvarivanja prognoze se smanjuje što je projicirano razdoblje dalje i stoga smo vrlo oprezni u davanju dugoročnijih prognoza. Prema sadašnjim prognostičkim materijalima, siječanj i veljača na jugu i istoku Europe bit će topliji od višegodišnjih prosjeka uz manjak oborina, dok je zapad Europe hladniji s više padalina. Ukratko, to bi značilo da bi nam vrijeme ove zime obilježile anticiklone koje bi uvjetovale stabilnije vrijeme, ali ovakve modele treba uzeti s velikom rezervom jer su podložni čestim promjenama. Dakle, siječanj bi trebale obilježiti hladne istočnoeuropske anticiklone – vedri i hladni dani uz buru. Prema veljači mogući su češći sudari ciklona i hladnog kontinentalnog zraka, a s obzirom da je u tom periodu more najhladnije, a što je jedan od najvažnijih čimbenika klime kod nas, najveća je mogućnost za snijeg uz obalu, kako je to bilo primjer i s prethodnom zimom.

    U DOCU BURA, NA ŠUBIĆEVCU JUGO

    Koliko je točno da Šibenik slovi za grad za izraženom mikroklimom?

    Istina da je da Šibenik specifičan grad što se tiče klime. Vidite, Šibenik uvijek za nekoliko stupnjeva niže temperature od susjednih gradova, Zadra i Splita. Razlog tome je što se Šibenik prostire na ušću rijeke Krke, potom što u njegovom neposrednom zaleđu nema nijedne planine, i ono najglavnije – što se nalazi sjeveroistočno od Velebita od kojega ga dijeli brisani prostor Ravnih kotara. Inače, zna se dogoditi da, primjerice, na Šubićevcu puše bura, u donjim dijelovima grada jugo. Tijekom ljetnih mjeseci po danu je na Šubićevcu manja temperatura, a po noći viša u odnosu na ostale dijelove grada. Jedna od specifičnosti je i ta što su, primjerice, susjedne Vodice zimi za dva do tri stupnja hladnije, a ljeti za isto toliko stupnjeva toplije od Šibenika.

    Kao građanina uvijek me je zanimalo kako se i tko daje imena ciklonima, poput Ladislava, Perislava…?

    Imena daju naše kolege iz Udruge ‘Crometeo’. Naime, na početku godine napravi se lista s imenima bez neke određene poveznice, onako, slučajnim odabirom. Kako dolaze cikloni, tako oni dobivaju po redu imena s te liste. Eto, tako je ovaj posljednji ciklon dobio ime Šimenka. Ona dva ciklona s polarnom hladnoćom i obilnim snijegom na našem području nosili su nazive Gabor i Ismet. Taj modalitet preuzeo se od Amerikanaca i njihovih imena za uragane. Nijemci daju imena i anticiklonama. To je uvedeno da bi se lakše mogli prisjetiti određenih vremenskih nepogoda koje su pogodile neko područje.

     Pratimo i kretanje brodova!

    – Instalirali smo i obalnu postaju za praćenje pomorskog prometa – AIS uređaj. Riječ je o međunarodnom projektu, realiziranom s grčkim Univerzitetom za Egejsko more i web stranicom Marine Traffic. Ovim uređajem koji svojim signalom pokriva cijeli akvatorij naše županije, srednjojadranski bazen, a za vrijeme stabilnog vremena i talijansku obalu Jadrana, dobili smo potpuni nadzor nad kretanjem većih plovnih jedinica našim arhipelagom, pa i samom lukom Šibenik, kanjonom rijeke Krke sve do Skradina, što je do sada to bilo gotovo nemoguće jer u našoj blizini nije bilo niti jedne takve postaje koja bi svojim signalom pokrivala ovo područje. Ujedno što smo s ovim projektom doprinijeli ukupnoj sigurnosti pomorskog prometa, s pojedinih plovnih jedinica dobivaju se i meteorološki uvjeti na moru, koji se onda koriste kao baza za izradu prognostičkih modela, a samim time kvalitetnije i preciznije prognoziranje vremena. Osim Šibenika ovaj uređaj na Jadranu instaliran je još u Dubrovniku, Splitu, na otocima Silba i Cresu, u Rijeci, a na talijanskoj obali posjeduju ga Venecija, Ancona, Pescara, Gargano, pa je Jadran u cijelosti pokriven.

     Iznadprosječno topla godina!

    – Iza nas je prema posljednjim pokazateljima iznad prosječno topla godina. Osim zime koja je bila hladnija od prosjeka, ostala godišnja doba bila su toplija, a ljeto i ekstremno toplo. I jesen koja je upravo iza nas također je bila iznadprosječno topla. Odstupanja su zabilježena i u kretanju oborina. Tako je do današnjih dana palo oko 75 posto od ukupno očekivanih oborina, a ekstremno sušno je bilo ovo ljeto gdje smo tek početkom rujna zabilježili prve prave oborine.

     Poziv donatorima!

    – Dosada smo u radu udruge, kao i u nabavi potrebiti opreme sudjelovali uglavnom vlastitim sredstvima. Stoga, za uspješnu realizaciju svih zacrtanih projekta očekujemo pomoć od gradskih, općinskih i županijskih vlasti, kao i od gospodarskih subjekata. Stoga, pozivamo moguće donatore da financijsku pomoć za rad udruge i realizaciju zacrtanog projekt mogu uplatiti na žiro-račun udruge: 2411006-112006461 – kaže Darko Begić.

    Udruga trenutno broji deset članova, redom mladih meteo-entuzijasta sa svojim meterološkim postajama.. Uz predsjednika Begića, u vodstvu udruge se potpredsjednik Denis Brlas, tajnik i tajnik Marin Brajković.

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    Objavljeni detalji slavljeničke turneje Bijelog dugmeta: Evo kada...

    Bijelo dugme, jedan od najvećih rock and roll sastava s područja bivše Jugoslavije, ove i iduće godine slavi 50. rođendan dugoočekivanom turnejom nazvanom “Doživjeti...

    Prominjani u pripremama za tradicionalne 67. Prominske igre...

    Prominske igre – tradicionalna kulturno-sportska manifestacija kojom Prominjani njeguju tradiciju svojim predaka i čuvaju od zaborava običaje i navike svojih starih, koji su svake...

    Beogradski Proto Tip stiže u Šibeniku, a za...

    U sklopu glazbenog programa 'Nevidljiva scena' u subotu, 27. travnja u 21.30 sati u klubu Azimut, koncert će održati beogradski bend Proto Tip kojeg...

    ‘Flora Dalmatica’: Za vikend akcija čišćenja, izrada hotela...

    Treću godinu zaredom, u okviru programa festivala prirode 'Flora Dalmatica' nastavlja se radionica čišćenja i uređenja zelene površine ispod vanjskog igrališta OŠ 'Juraj Dalmatinac'...

    NAJNOVIJE

    Objavljeni detalji slavljeničke turneje Bijelog dugmeta: Evo kada će biti prvi koncert u Hrvatskoj

    Bijelo dugme, jedan od najvećih rock and roll sastava s područja bivše Jugoslavije, ove i iduće godine slavi 50. rođendan dugoočekivanom turnejom nazvanom “Doživjeti...

    Prominjani u pripremama za tradicionalne 67. Prominske igre u Oklaju

    Prominske igre – tradicionalna kulturno-sportska manifestacija kojom Prominjani njeguju tradiciju svojim predaka i čuvaju od zaborava običaje i navike svojih starih, koji su svake...

    Beogradski Proto Tip stiže u Šibeniku, a za sve je ‘kriva’ Nevidljiva scena

    U sklopu glazbenog programa 'Nevidljiva scena' u subotu, 27. travnja u 21.30 sati u klubu Azimut, koncert će održati beogradski bend Proto Tip kojeg...

    ‘Flora Dalmatica’: Za vikend akcija čišćenja, izrada hotela za kukce, sajam razmjene bilja i predstavljanje prve ‘Biljkoteke’

    Treću godinu zaredom, u okviru programa festivala prirode 'Flora Dalmatica' nastavlja se radionica čišćenja i uređenja zelene površine ispod vanjskog igrališta OŠ 'Juraj Dalmatinac'...