Pod palicom Splita i Zadra od 1. siječnja 2012. radi dio radnika Hrvatskog telekoma u Šibeniku. Ukinut je sektor za održavanje telekomunikacijske mreže, koji obuhvaća tridesetak zaposlenika, potvrđeno je u Sindikatu Hrvatskog telekoma. Zasad su tek dva radnika odlučila prihvatiti otpremninu i svojevoljno otići. Ostali su zadržali poslove, ali su dobili dodatne zadatke. Rastrgani, svakodnevno održavaju i popravljaju mrežu na šibenskom, splitskom i zadarskom području. Hrvatski telekom još nedavno je u Dalmaciji imao 5 jedinica – Zadar, Šibenik, Split 1, Split 2 i Dubrovnik. Preustrojem je ukinut Šibenik. Vodice, Skradin, Drniš, Knin pripali su zadarskoj jedinici, a sam Šibenik i ostatak županije Splitu. Nastavljena je tako centralizacija u kojoj Šibenik postepeno gubi administrativne centre javnih tvrtki i službi, a sada i velikih privatnih korporacija. U T-HT-u su očito slijedili trend koji je započeo ukidanjem Trgovačkog suda, ispostave FINA-e, centra Hrvatske pošte, a kulminirati će gašenjem šibenske Carinarnice i možda Policijske uprave. Treba reći kako uz spomenutog 31 radnika zaposlenog na održavanju, još 50-ak zaposlenika radi u šibenskom centru T-HT-a u IT službi, računovodstvu i ostalim poslovima. Oni još uvijek funkcioniraju kao autonomni centar, no postepeno gašenje pojedinih službi izuzetno ih plaši.
SVAKE GODINE NOVI VIŠAK
– Nažalost, Šibenik se ukida. Prevladava centralizacija. Borimo se protiv planova kompanije, koja svake godine radi popis novih viškova – rekla je Ranka Grubišić, šibenska predstavnica Sindikata Hrvatskih telekomunikacija.
Hrvatski telekom ima 5723 radnika, od čega se 1760 smatra viškom. Tvrtka godišnje objavi popis s oko 400 radnika koje smatra tehnološkim viškom. Iako se lista odnosi na cijelu Hrvatsku, prvi za ‘odstrel’ redovito su zaposleni van Zagreba. Vidljivo je to na šibenskom primjeru, gdje je od nekadašnjih 200 radnika u T-HT-u ostalo raditi tek njih 80-ak. Otpušteni su odlazili uz otpremnine u neto iznosu između 150 do 200 tisuća kuna, kaže Grubišić. Dio zaposlenih kvartalno dragovoljno odlazi, no mnogi ne žele uzeti novac i otići. Takvima sindikat savjetuje tužbe, koje sve češće završe u korist radnika.
– Mi se borimo protiv otkaza, no oni su uporni, rade po svome. Zato uvijek upozoravamo radnike da T-HT mogu tužiti, a sporovi sve češće uspješno završavaju, dobrim dijelom u korist radnika – ističe T-HT-ova sindikalistica.
TUŽBE RADNIKA
Dosad je desetak Šibenčana tužilo T-HT. Pola ih je dobilo tužbu, pa su shodno tome vraćeni na radno mjesto ili su dobili još veću odštetu. Najavljene su još tri tužbe.
– Svi se bojimo za poslove, posebno sektor mreža. Hrvatski telekom je uspješna tvrtka i nema potrebe za otkazima, jer smo svi ionako pretrpani poslom. No, oni imaju svoju politiku, upošljavaju studente, radnike na određeno, na to troše novac – rekla je Ranka Grubišić.
Neslužbeno, među zaposlenicima se moglo čuti kako je za novu reorganizaciju ‘kriv’ direktor šibenskog centra T-HT-a Mate Grgas. No, on nije htio komentirati navode, uputivši nas na komunikacijki protokol. Međutim, do izlaska ovog broja Šibenskog tjednika odgovor na upit nije poslao ni Odjel za odnose s javnošću T-HT-a. Vrijedi podsjetiti kako je 23. ožujka napravljen novi popis od 370 radnika koji su tehnološki višak, a čak 230 ih je van Zagreba. Sindikat je tada poručio da je ‘dosta pohlepe, radnici su iznad profita’. No, da to nije tako, pokazuje računica, jer su novi otkazi najavljeni unatoč basnoslovnoj zaradi i marži profita od gotovo 50 posto.