Od početka ove godine sve Porezne uprave diljem Hrvatske intenzivno provode postupke nad građanima radi utvrđivanja nerazmjera između stečene imovine i izvora sredstava, a sukladno odredbama članka 63. Zakona o porezu na dohodak. I Porezna uprava Šibenik krenula je u ovaj posao, za koji će pročelnik Dražen Crnogaća reći kako je zahtjevan, dugotrajan i dugoročan.
– Na popisu naše Porezne uprave trenutno je četrdeset građana koje obrađujemo, za koje sumnjamo da su od 2009. godine stekli bogatu imovinu u vrijednosti od preko 1,5 milijuna kuna, a da za nju nisu imali pokriće u prijavljenim prihodima – dodat će Crnogaća, napominjući kako je riječ je o osobama iz Šibenika i priobalnog dijela Šibensko-kninske županije. Kako vrijeme bude odmicalo, navodi pročelnik, taj popis će se širiti na građane iz kontinentalnog dijela županije.
PODNESENE DVIJE PRIJAVE
– Daleko od očiju javnosti neki postupci već su okončani, te je naša Porezna uprava ispostavila dva pravomoćna rješenja građanima za koje je utvrđen da je vrijednost imovine koju posjeduju nerazmjerna prijavljenim prihodima. Na temelju tih pravomoćnih rješenja tim građenima odrezan je porez od oko 80 tisuća kuna kojeg su dužni platiti. Inače, od već rečenih četrdeset građana koji su pozvani da objasne odakle im velika imovina koja je u nerazmjeru s prijavljenim prihodima, dosad je otvoren postupak za njih dvanaestoricu. Svi oni su u našem sustavu u zadnje tri godine bili evidentirani kao osobe bez stalnog dohotka. Redom je riječ o građanima sa stečenim nekretninama i pokretnima u zadnje tri godine, vrijednim preko 1,5 milijuna kuna. Čitateljima vašeg lista zasigurno će biti zanimljiv podatak da je među njima i jedan građanin koji posjeduje zrakoplov, a nekolicina njih u svom vlasništvu imaju skupocjena plovila – kazao nam je Dražen Crnogaća, pročelnik Porezne uprave Šibenik.
MORAJU OBJASNITI NERAZMJER
Inače, obrada građana koje je ‘označio’ informacijski sustav Porezne uprave, doznajemo od pročelnika Crnogaće, odvija se na način da se oni pozivaju na razgovor i dužni su dati objašnjena oko nerazmjera vrijednosti imovine i (ne)prijavljenih prihoda. Tom prigodom dužni su ispuniti i upitnik na pet stranica. Za sve one kojima se utvrdi taj nerazmjer, ispostavlja se rješenje o plaćanju dodatnog poreza. Na to rješenje građani imaju pravo žalbe koju podnose relevantnom tijelu Ministarstva financija. Ako je žalba odbijena, rješenje postaje pravomoćno. Doduše, nezadovoljni građani tim rješenjem imaju pravo na tužbu Upravnom sudu, ali ta tužba ne odgađa izvršenje plaćanja određenog poreza koje se može provesti i putem ovrhe.