Bilo je mnogo kritika na novi izgled platoa Starog pazara u centru Šibenika kada je 2008. obnovljen i stavljen na upotrebu građanima. Neki su govorili (i bili, doduše, u pravu) kako zbog stupnjevitog izgleda Starog pazara plato neće zaživjeti kao mjesto okupljanja Šibenčana, dok su drugi kritizirali pergole, odnosno drvene konstrukcije koje su postavljene tek kao ukrasi. No, nitko od tadašnjih kritičara, još manje od onih koji su projekt dočekali s odobravanjem, nije niti slutio kako će se četiri godine nakon kompletne obnove tog platoa pričati u lošem stanju u kojem se nalaze njegovi pojedini dijelovi.
ZABORAVILI NA PLATO
No, eto, protivno očekivanjima, danas valja ustvrditi kako prema Starom pazaru, otkako je obnovljen, baš nitko od gradskih čelnika nije okrenuo glavu. Makar se tako može zaključiti ako se baci pogled na drvene pergole i konstrukcije koje su postavljene na platou, a koje su potpuno ispucale pod vremenskim (ne)prilikama.
– Pergole sa Starog pazara će jednog dana nekome pasti na glavu, o njima otkako su postavljene ne brine nitko – tvrdi Šibenčanin Jere Ninić kojeg smo zatekli za vrijeme naše ‘inspekcije’ na toj lokaciji.
Podsjetimo, radovi na rekonstrukciji Starog pazara porezne obveznike stajali su preko osam milijuna kuna, a financirali su ih tadašnje Ministarstvo mora, prometa i razvitka s nešto manje od pet milijuna i Grad Šibenik sa 3,7 milijuna kuna.
Prva faza uređenja Starog pazara završena je još 2002. godine, a sve se ponovo pokrenulo u listopadu 2007. godine. Novi izgled Stari pazar je dobio godinu kasnije kada su i završeni radovi.
‘PRATE SITUACIJU’
Zašto su pergole derutne, a novi Stari Pazar zapušten pitali smo u šibenskoj gradskoj upravi.
– Zbog urednog i redovnog održavanja nije bilo potrebe za hitnim intervencijama, jer su svi mogući problemi na vrijeme otklonjeni. Komunalne službe Grada Šibenika zadužene za održavanje redovno izlaze na teren i prate situaciju, te po potrebi otklanjaju bilo kakve novonastale poteškoće, što se u ovom slučaju konkretno odnosi i na Stari Pazar – priopćili su iz grada Šibenika, izostavivši konkretnije komentirati izgled i stanje drvenih konstrukcija.
Na naše pitanje koliko su novca uložili u održavanje Starog pazara odgovor nismo dobili. Samo su nas uputili na službeni Glasnik grada Šibenika iz 2011. godine.
– Temeljem navedenog Programa i načina njegovog provođenja, gradske službe će još jednom izaći na teren i provjeriti stanje – poručuju za kraj iz Grada Šibenika.