Šibenski tjednik i Caritas Šibenske biskupije zajednički su pokrenuli akciju za pomoć našim najsiromašnijim sugrađanima koji su korisnici ove karitativne i humane institucije. Pod sloganom ‘Jedna, al’ od srca’ građani kupnjom našeg lista jednu kunu doniraju šibenskom Caritasu. O radu Caritasa i potrebama socijalno-ugroženih građana razgovarali smo s don Antom Pavlovićem, ravnateljem ove crkvene ustanove, koji tu dužnost obnaša od 19. siječnja ove godine po odluci oca biskupa msgr. Ante Ivasa.
LJUBAV PREMA BLIŽNJEM
Koje su sve zadaće Caritasa?
Prvo vam se moram zahvaliti što ste nam omogućili da preko vašeg lista dublje upoznamo i senzibiliziramo javnost s ustanovom Caritasa šibenske biskupije i njegovim djelovanjem. Zahvaljujemo što ste uvidjeli važnost ove ustanove i pokazali spremnost da i sami na svoj način promičete i pomažete ljudima kojima je najpotrebnija pomoć u našoj biskupiji. Inače, služba ravnatelja Caritasa je specifična i vrlo važna služba naše Crkve, kojom se na poseban način svjedoči ljubav prema Bogu kroz ljubav prema bližnjemu. Što se tiče djelovanja biskupijskog Caritasa, to je uistinu ogromno područje rada, a s obzirom na gospodarsko-socijalnu sliku u našoj biskupiji i županiji, potrebe su iz dana u dan sve veće i veće. Brojni su programi i planovi rada biskupskog Caritasa, stoga i pozivam sve ljude dobre volje da se aktivno uključe u realizaciju naših programa i tako na djelu pokažu ljubav prema ljudima kojima je naša pomoć potrebna.
Jedan o programa vašeg Caritasa je i Pučka kuhinja. Koliko je trenutno broj njezinih korisnika i je li se taj broj povećava u posljednje vrijeme? Po kojim se kriterija određuje status korisnika Pučke kuhinje?
Zasigurno da je jedna od temeljnih naših djelatnosti Pučka kuhinja i dostava hrane u kuće. Trenutno se svakodnevno u Pučkoj kuhinji podijeli 180 obroka hrane, a još 33 obroka na 29 adresa svaki dan dostavljamo starijim i nemoćnim osobama. U ove podatke nisu uključeni župni Caritasi pod koje spada i Knin koji je u specifičnoj situaciji. Zbog sve lošije gospodarsko-socijalne slike Šibenika, broj korisnika Pučke kuhinje iz dana u dan se povećava. Inače, o za dobivanje statusa korisnika Pučke kuhinje procjenu donose djelatnici Caritasa u suradnji s Centrom za socijalnu skrb, pri čemu se odlazi na teren i na licu se mjesta upoznaje sa socijalnom situacijom u kojoj žive građani kojima je pomoć potrebna.
Koje druge zahtjeve imaju socijalno-ugroženi građani? U čemu im još pomažete?
Kroz naš socijalno-humanitarni program za bolesne i siromašne, najugroženijim korisnicima pomaže se materijalno i savjetodavno. Oblici pomoći su podjela obiteljskih paketa s hranom, podjela obiteljskih paketa na terenu, potom dodjela rabljenog namještaja i kućanskih aparata. Neizostavna je i materijalna pomoć ugroženima kroz plaćanje režijskih troškova, putnih troškova za liječenje, nabava lijekova. Tu su i drugi oblici pomoći, kao što je izdavanje ortopedskih i drugih pomagala bolesnicima te različiti oblici pomoći u kući starim, nemoćnim i bolesnim osobama.
PRIHVATILIŠTE ZA ŽRTVE OBITELJSKOG NASILJA
U sklopu Caritasa djeluje i Savjetovalište za obitelji i mlade – koja je njegova uloga?
Riječ je o Savjetovalištu ‘Pro vita’ koje je osnovano 1996. godine u suradnji s Ginekološkim odjelo šibenske bolnice. To Savjetovalište pomaže trudnicama koje su odustale od abortusa, a financirano je od strane Šibenske biskupije. Manje je poznato da u našem Caritasu postoji i Prihvatilište za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja. Oni se smještaju u Prihvatilište nakon prijave nasilja u obitelji policiji ili nadležnom Centru za socijalnu skrb. Žena i djeca koji su smješteni u našem Prihvatilištu dolaze s čitavog područja Hrvatske, budući da je praksa da se udalje od počinitelja nasilja u obitelji, kako bi im se osigurala sigurnost.
U sklopu postojećeg plana i programa Caritasa, koje još projekte pomoći možete izdvojiti?
U prvom redu to je projekt 5 plus 1. On je zamišljen kao pomoć našim korisnicima s novčanim iznosom od 500 kuna mjesečno i to da pet obitelji pomaže jednu obitelj koja je u potrebi, a na način da svaki mjesec daruje 100 kuna. Nadalje, imamo i mini projekt, odnosno program zamišljen kao pomoć u poboljšanju stambenih uvjeta obitelji i kvalitete života stanovništva slabijeg imovinskog statusa. Obiteljima se pomaže kroz kupnju određenog kućanskog aparata, materijala za izgradnju, kao i kroz manje građevinske zahvate. Za kraj bih izdvojio i mjesečnu novčanu pomoć studentima, učenicima srednjih škola i pripravnicima volonterima slabijeg imovinskog statusa.
Što biste na kraju poručili našim građanima?
Spomenuli smo samo neke od djelatnosti Caritasa Šibenske biskupije, a još je puno planova i programa ispred nas. No, Caritas funkcionira na način da prikupljena sredstva dobrih ljudi koji uviđaju potrebe najugroženijih ljudi, istima i dostavi. Ovim se putem svim dobročiniteljima zahvaljujem u ime svih korisnika Caritasovih usluga i molim neka Bog blagoslovi svako dobro djelo.