Dinkel sa svježom paprikom, integralna riža s lećom, integralni rezanci blago začinjeni maslinovim uljem s blanširanom brokulom, mrkvom, salatom i ostalim povrćem, sendviči od domaćeg peciva, s namazom od slanutka i odreskom od seitana (pšeničnog mesa)… sve to samo je dio svakodnevnog menija prve vegetarijanske zalogajnice ‘Do-ručak’ u Šibeniku. Već nekoliko mjeseci vodi ju Jasminka Tanfara, Varaždinka oduvijek zaljubljena u vegetarijansku prehranu. Iako u početku skeptični, Šibenčani sve češće svraćaju u Do-ručak. I dok mnogi dolaze jer ih je neka bolest prisilila na promjenu jelovnika, dosta kupaca svrati iz čiste znatiželje. Kolačima od integralnog brašna, pšeničnih posija, s jabukom, višnjom, kokosom, ne mogu odoljeti ni zagriženi ljubitelji mesa.
– Ja vam svaki dan tu navratim i to uglavnom dođem po kolače. Blizu mi je, pa se ne moram ni iskradati – smije se lokalni mesar, čija se mesnica nalazi odmah uz Jasminkinu zalogajnicu.
POTICAJI ZA SAMOZAPOŠLJAVANJE
Njenu kuhinju dio Šibenčana je upoznao prije nekoliko godina, kada je počela slagati prve sendviče i obroke, te ih nuditi u jednoj šibenskoj trgovini zdravih namirnica. Odlučila je potom pokrenuti vlastiti posao, za što je dobila poticaje za samozapošljavanje šibenskog HZZ-a.
– Odmah su nam rekli kako poticaje ne možemo dobiti samo za trgovinu, već da moramo nešto proizvoditi. Počeli smo mijesiti domaće kekse, tjesteninu, kuhati džemove i praviti sokove, te pripremati obroke – kaže Jasminka Tanfara.
Ostale namirnice nabavlja kod provjerenih proizvođača i uvoznika. Uvijek bira domaće voće i povrće, žitarice i brašno od Biovege, Eko-Severa itd. Jela priprema ovisno o godišnjem dobu i sezoni. Ističe kako njena kuhinja nije potpuno lišena životinjskih namirnica, pa primjerice koristi jaja, te preferira prirodna sladila poput meda, smeđeg šećera, ječmenog i rižinog slada.
– Ovo nije makrobiotička prehrana, već jednostavna vegetarijanska kuhinja. Najčešće nam navrate ljudi koji u nekom trenutku požele jesti laganiju, ali i dalje ukusnu hranu. Ili ne kuhaju sami taj dan, pa preferiraju doći po gotovi obrok ili laganu salatu – kaže Tanfara.
IZBALANSIRATI MENI
Trend zdrave prehrane već neko vrijeme se širi među Šibenčanima. Osim zalogajnice Do-ručak, za slične principe se zalažu u dječjem vrtiću Osmijeh koji posljednjih godina djeci nudi ekološku hranu, zbog čega su dobili status eko-vrtića. Djeca često uz pomoć odgajateljica sami mijese i pripremaju peciva i kolače, rezbare bundeve, te na taj način upoznaju namirnicu koju jedu. I dok će većina nutricionista podržati ovakav način prehrane, nutricionistkinja Anita Šupe na nedavnom predavanju u Šibeniku je upozorila da u ničemu ne treba pretjerivati. Istaknula je kako životinjske masnoće, poput jaja, ribe, mesa, ne treba demonizirati i umjesto toga forsirati kruh i tjesteninu. Treba odvagnuti što je organizmu potrebno i sastaviti izbalansirani meni.