Iako 60 šibenskih carinika preustrojem neće izgubiti svoja radna mjesta, strahuju kako je ovo prvi korak da se tako nešto u budućnosti dogodi. Predstavnici sindikata, Perica Ninić i Vinko Šupe, odluku Carinske uprave u Zagrebu o gašenju šibenske Carinarnice okarakterizirali su isključivo političkom odlukom.
ŠIBENIK POSTAJE PROVINCIJA
– Politika je duboko stavila svoje prste u kompletnu reorganizaciju carinske službe. Na prijedlog novog ustroja Carinske uprave imali smo samo jedan dan za uložiti prigovor što smo i učinili, no naš prijedlog nije uvažen. Ovaj proces je vrlo brz, prema našim informacijama 5. travnja donosi se konačna odluka o ukidanju Carine u Šibeniku. Vidi se da je riječ o političkoj odluci, a ne odluci struke – kazao je Perica Ninić, predsjednik šibenske podružnice Carinskog sindikata Hrvatske. Sindikalist očekuje oštru reakciju gradske vlasti i saborskih zastupnika koji će se već danas u poslijepodnevnim satima u Ministarstvu financija u Zagrebu sastati s ravnateljem Carinske uprave Zlatkom Graborom.
– Ovo je odlazak još jedne institucije iz grada, mi smo lokalpatrioti i znamo što bi to značilo za Šibenik. U budućnosti to bi značilo odlazak policije, porezne uprave…Šibenik bi se pretvorio u provinciju – poručuje Ninić.
Zagreb je odlučio od 17 Carinarnica, srezati njih deset među kojima je i Šibenik, no protesti carinika u Vukovaru, čini se, urodili su plodom pa je ta Carinarnica ‘preživjela’ sječu. Slično je i s Carinom u Varaždinu koja je također trebala biti na listi za odstrel, ali, prema neslužbenim pričama, to je spriječio potpredsjednik Vlade i lider HNS-a Radimir Čačić.
VIDOVIĆ: NIJE RIJEČ O POLITIČKOJ ODLUCI
– Varaždin je opstao. Pod čudnim okolnostima – kratko je komentirao sindikalist.
Šibenski dogradonačelnik i saborski zastupnik Franko Vidović, s druge strane, gašenje Carinarnice Šibenik odbija tumačiti političkom odlukom.
– Mislim da je loptica malo previše odskočila od zemlje. U prvom redu radi se o prijedlogu, nitko ne gasi Carinu u Šibeniku već se mijenja titular Carinske uprave u nešto drugo. Preteške su izjave da se radi o politici, ne radi se o politici jer da se radi ne bi se događalo u Šibeniku. Ja sam čovjek koji uvijek zastupa ono što je realno, iznad svega sam Šibenčanin, prema tome, sigurno ću se zalagati da Carinska uprava ostane u Šibeniku. Međutim, ukoliko je jezik argumenata na drugoj strani, nažalost, neću moći protiv njega – obznanio je Vidović. A jezik argumenata govori kako šibenska Carinarnica nema dovoljno radnika te da nemaju dovoljno posla.
– Fali nam par ljudi, visoke i više stručne spreme da bi funkcionirali u ovom novom sustavu kao samostalna ispostava. Mi imamo vanjsku granicu, danas sutra Europske unije, imamo pomorski prijelaz, imamo najviše marina, nekoliko metara dalje od nas ulaže se stotine milijuna eura u gat Vrulje, a gasi se carina. To je apsurd – konstatirao je Ninić. Argument kako šibenska Carina nema dovoljno posla ‘nije sjeo’ niti šibenskom gradonačelniku Anti Županoviću.
– Ne mislimo da se obim posla na ovom području smanjuje, naprotiv, povećat će se ulaskom u Europsku uniju i ukidanjem schengenske granice. Očekujem da se neke stvari ponovno pokrenu, da se na razni Dalmacije napravi jedna decentralizirana regija i onda se mogu podijeliti nadležnosti – zaključio je Županović.
Dodajmo kako će o gašenju šibenske Carine, ali i gubitku ostalih institucija u gradu Šibeniku, na tematskoj sjednici Gradskog vijeća govoriti i gradski vijećnici. Prema najavi predsjednika GV-a Gorana Grguričina sjednica bi se trebala održati 12. travnja.