Počela je nova školska godina. Pučkoškolci uzbuđeni, a njihovi roditelji nervozni zbog velikog troška kupovine knjiga. Ove godine za cjelokupnu opremu svakog školarca (knjige, bilježnice, pernice, torba…) obitelj mora potrošiti najmanje od 1000 do 2 000 kuna. Gužvi u šibenskim knjižarama nema, paketi s knjigama već se naveliko pridižu, a pravu pomamu za pratećim školskim priborom knjižare tek očekuju.
DOBRA ORGANIZACIJA
– Mi već godinama nemamo gužvi zbog vrlo dobre organizacije. Naime, svi roditelji mogli su se pribilježiti za kupnju knjiga od 20. lipnja do 20 kolovoza. Djeca u tom periodu već dobiju cjelokupan spisak potrebnih udžbenika i dolaze k nama. Mi knjige naručimo i kako paketi pristižu tako telefonom pozivamo roditelje da ih preuzmu, osim toga bitno je naglasiti da su knjige već došle i da ih već neko vrijeme dijelimo – kazala je Jasmina Grguričin, iz ‘Mozaik knjige’. Otkrila je kako cijena školskih udžbenika nije rasla već tri godine, a i mnogi Šibenčani knjige nabavljaju na Starom pazaru gdje se svake godine organizira burza rabljenih udžbenika.
– Tek oko 50 posto roditelja kupuje kompletne pakete knjiga za svoje školarce. Uglavnom su to dobro stojeći roditelji prvog, petog i osmog razreda osnovne škole i prvog gimnazije. Svi ostali se snalaze ili kupuju po nekoliko udžbenika – dodaje Jasmina. Tvrdi da su ove godine imali dosta narudžbi udžbenika i zbog Profil Mozaik akcije, kupi dva udžbenika i dobij radnu bilježnicu na dar.
– Kako je danas sve skupo ova akcija dva plus jedan besplatno je stvarno oduševila roditelje. Ne trebaju izmišljati zadatke, a dobiju sva objašnjenja na papiru – zaključuje Jasmina Grguričin. No za one koji ne naručuju udžbenike, već se snalaze, također postoji rješenje, osim burze, knjižara Libar nudi slobodnu prodaju udžbenika.
SLOBODNA PRODAJA
– Iako i mi radimo narudžbe udžbenika ove godine smo se odlučili za slobodnu prodaju školskih knjiga, tako da veću gužvu očekujemo tek sljedeći tjedan kada nastavnici i profesori krenu s dodatnim zahtjevima – kaže Larisa Đaković iz ‘Libra’.
Za one koji su odlučili štedjeti, dobro će doći školska torba od lani ili pernica od starijeg brata ili sestre. Ako su vaši školarci još i naslijedili udžbenike od lanjskih generacija, onda će vam biti potrebno samo kupiti bilježnice i pisaći pribor.
I tu se, prateći razne akcije, po knjižarama i trgovačkim centrima može doći do značajnih ušteda. A mnogi se za kupovinu još spremaju.
– Kupili smo samo udžbenike, za sve ostalo tek se spremamo, mišljenja smo da će prave akcije tek uslijediti – otkriva Ivana, majka 12 godišnjeg Krešimira.
TORBA NE SMIJE BITI TEŽA OD ČETIRI KILOGRAMA
Težina školske torbe povećava se svake godine, danas za prvašića zna iznositi i do šest kilograma. Knjige, radne bilježnice, vježbanke, oprema – sve to treba ponijeti i sve je podjednako važno. A gdje je tu zdravlje djece? U praksi to znači ako je vaše dijete teško 30 kilograma, ono smije nositi između tri i 4,5 kilograma bez opasnosti po svoje zdravlje. Sve iznad ove brojke predstavlja zdravstveni problem sada i pogotovo kasnije u životu. Dječje kosti se u osnovnoj školi razvijaju ubrzano i veoma je važno da je opterećenje na leđa što manje i ravnomjerno raspoređeno.
Stoga liječnici savjetuju odaberite torbu sa širokim, mekanim i podstavljenim naramenicama, koje sprječavaju bol u ramenu i raspoređuju težinu na veću površinu ramena. Torba bi trebala biti podstavljena spužvom ili nekim drugim materijalom sa zadnje strane (sa leđa). Po mogućnosti birajte onu sa anatomski urađenom zadnjom stranom, mekanom, ravnom i čvrstom.