Na lokalitetu Pirovačka sutina, uz cestu prema Kašiću i putove koji vode prema ‘pirovačkom polju’, na četiri tisuće metara četvornih uređuje se ‘Tematski park magunje i brnistre’. Nositelj ovog projekta je Turistička zajednica općine Pirovac, a njegovu vrijednost prepoznalo je Ministarstvo turizma i Županijski ured za gospodarstvo koji su već sufinancirali dio radova. Nakon izrade idejnog projekta, posebne geodetske podloge i elaborata, teren je očišćen od šikare, a obavljeno je i frezanje terena. Tijekom protekle godine završena je i gradnja suhozida, pa se već vidljive konture cjeline koja će služiti kao edukacijski i ogledni park.
400 METARA SUHOZIDA
– Budući park već je omeđen s oko 400 metara suhozida, a njegova izgradnja realizirana je u sklopu programa javnih radova temeljem potpisanog Ugovora s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje Šibenik. Pored suhozida debljine jednog metra i nešto veće visine, izgrađena je i gusterna s kamenom krunicom na starinski način – kaže Marija Šparica, direktorica Ureda Turističke zajednice.
Park bi trebao biti zgotovljen za tri godine, a radovi na daljnjem uređenju, za što će biti potrebno namaknuti oko milijun kuna, ponovno su kandidirani prema Ministarstvu turizma i Uredu za gospodarstvo Šibensko-kninske županije.
U SURADNJI S PRIRODOM
– Planiranim zahvatima želimo dobiti cjelinu koja će služiti kao edukacijski i ogledni prostor koji spaja tradicionalno i moderno promišljanje o korištenju prirodnih potencijala. Park će sadržavati plantažu neobičnog autohtonog voća koji je plod grma iz naše makije – magunje, odnosno planike, te mali botanički vrt sastavljen o biljaka poput smilja, kadulje, majčine dušice, lavande, metvice te rijetke orhideje i perunike. Pored ove niske flore, zasadit će se stabla masline, višnje, bajame, šipka, murve i smokve. Uz već sagrađenu gusternu, planirana je i bunja – veli Marija Šparica.
Ovako uređen park uklopit će se u turističku, ali i u obrazovnu ponudu pirovačke općine, čiji je trend sa se posjetitelj informira o istinskom nasljeđu koja je čovjek ovih prostora ostvario u suradnji s prirodom, dodala je Marija Šparica te napomenula kako je park smješten unutar mreže turističkih biciklističkih staza te u blizini stare crkve svetog Jurja, seoskih gospodarstava s predivnim pogledom na pirovačke vinograde i maslinike.
Baština u turizmu
Ministarstvo turizma prepoznalo ovaj vrijedan projekt i od početka je glavni pokrovitelj kroz nepovratna sredstva po natječaju ‘Baština u turizmu’, kao i Županija Šibensko kninska kroz sredstva za projekte u turizmu ‘Tematski putovi’. Zahvaljujući programu Javnih radova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, mogućnost zapošljavanja dobila su četiri djelatnika za gradnju suhozida i gusterne. Za očekivati je da će se i sami mještani te udruge uključiti u realizaciju ovog vrijednog projekta.