Danas je najavljen tehnički pregled Pomorsko-inovacijskog centra iNavis, a ako sve prođe u redu, centar bi trebao otvoriti početkom rujna. No, otvorit će u krnjem sastavu – s tek tri tvrtke koje, zapravo, imaju veze s pomorstvom i nautikom. Tom malobrojnom društvuprosjek su mogli podignuti šibenski školjkari koji su u podrumskim prostorijama iNavisa, koje su trenutno izvan funkcije, željeli otvoriti purifikacijski centar u kojem bi se testirale, a potom pakirale i na tržište plasirale školjke s uzgajališta u šibenskom zaljevu, no njihov je prijedlog, neslužbeno doznajemo, grubo odbio šibenski gradonačelnik Ante Županović, držeći kako ta djelatnost nije komplementarna (!?) iNavisu. Priču nam je, iako nevoljko, potvrdio i župan šibensko-kninski Goran Pauk. Još prije pola godine župana je posjetila delegacija školjkara i osoba uključenih u realizaciju iNavis centra predlažući da se purifikacijski centar, umjesto na Martinsku, kako je u to vrijeme bio plan, smjesti u podrum iNavisa, budući da će se oko tog centra okupiti sve djelatnosti vezane uz more i pomorstvo.
NEJASNI ARGUMENTI
– To mi se učinilo kao odlična ideja jer sam držao da je prerada školjaka srodna djelatnost onima koje bi se trebale okupiti u iNavisu. Ipak, Grad Šibenik imao je drugačiju viziju. Koliko se sjećam, prijedlog školjkara je odbio sam gradonačelnik Ante Županović, koji je izrazio skepsu, tvrdeći da se ne uklapa u koncepciju iNavisa – prisjetio se župan, dodavši kako se Županija u tom trenutku nije htjela nametati, niti petljati u gradski projekt, pa je za purifikacijski centar, uz pristanak Grada Šibenika, pronađena lokacija u uvali Sv. Petra. Iako mu je, zaključuje, do danas ostalo nejasno što je to točno u prijedlogu šibenskih školjkara bilo nekompatibilno s pomorsko-inovacijskim centrom.
Mada školjkari o ovome nerado pričaju, strahujući kako bi im nepoznati netko mogao iz prostornih planova u koje je ucrtana izbaciti i tu zadnju lokaciju za purifikaciju u Sv. Petru, neslužbeno će potvrditi kako su se s namjerom uključivanja u iNavis projekt obratili županu Pauku i gradonačelniku Županoviću, no kako su bili grubo odbijeni od strane gradske uprave. Zašto – ne znaju, no podsjećaju kako pojedince iz šibenske gradske vlasti poodavno već ‘žuljaju’ uzgajališta iz kanala, osobito činjenica što koncesije za njih izdaje županija, te što jednu od njih ima i županov brat Siniša Pauk.
Iz Grada Šibenika se, pak, igraju gluhih telefona. Zanemarujući činjenicu što je CroNoMar iznajmio tek jedan dio prostora zgrade za potrebe iNavis centra, a da je ostatak prostora, uključujući i podrumske prostorije, vlasništvo Grada, i koristeći se klasičnim političkim ‘spinom’, na naš upit jesu li ih kontaktirali školjkari, te je li gradonačelnik kao odgovorna osoba u ime Grada odbio njihovu ideju o purifikaciji u iNavisu, odgovaraju kako je ‘zakup prostora u iNavisu u kompletnoj nadležnosti CroNoMara’. O purifikaciji niti riječi, iako smo na tom odgovoru inzistirali.
Konkretnija je ipak bila Ana Zajc u ime CroNoMara.
GRAD VLASNIK PODRUMA
– Tvrtka CroNoMar uspjela je popuniti oko 40 posto takozvane diletacije A, dijela objekta koji je uzela u najam od Grada Šibenika. Molim notirajte da Grad Šibenik upravlja ostatkom Centra, uključujući i zakupom ostatka prostora koji uključuje diletaciju B, C, podrumske prostorije i slično – navela je Zajc. I s tim razriješila slučaj. Ako je to istina, tada je jedino zakonito da svojom svojinom raspolaže Grad Šibenik. Ako ni to uzmemo za logičnu činjenicu, onda bi svatko tko ima ideju na bilo koji način koristiti gradske resurse najprije trebao kontaktirati gradsku vlast, te da je ona, na koncu, jedina mjerodavna za podržavanje odnosno odbijanje projekta. Kada se sve to zbroji, zajedno s činjenicama da se i školjkari i župan sjećaju inicijative, ali i stava Grada kako ona nije dobra za projekt iNavisa, ostaje samo još jedno pitanje, zapravo jedino koje je ostalo nerazjašnjeno – zašto se toga ne sjećaju u gradskoj upravi?!
Od osam tvrtki u iNavisu samo se tri zaista bave pomorskim djelatnostima!?
Šibenčani koji su čuli za projekt uspostave iNavis pomorsko-inovacijskog centra, koji zajednički provode Grad Šibenik i Kraljevina Norveška, u velikom broju do danas o njemu nisu shvatili mnogo, ali svima je redom jasno kako je to, vjerojatno, dobar projekt koji za cilj ima okupiti domaće tvrtke iz nautike te ih povezati s norveškim tvrtkama iz istog sektora, što bi mnogima trebalo olakšati poslovanje i otvoriti put na inozemna tržišta. Međutim, umjesto da iNavis postane baza za nautiku, ako je suditi prema listi tvrtki koje će ubuduće raditi u tom centru, njegova je svrha bliže onoj Poduzetničkog inkubatora u kojem bazna djelatnost nije preduvjet ulaska u centar. Od osam tvrtki koje su prošloga tjedna preuzele ključeve poslovnih prostora u Pomorsko-inovacijskom centru iNavis, naime, samo ih je tri iz sektora nautike!
ODMAK OD IDEJE
Riječ je o tvrtkama Azaraadria, vlasnici portala Pomorac.net, Jadranskom ronilačkom servisu d.o.o. specijaliziranom u izvođenju ronilačkih radova i hidroinžinjeringu, te Neptun subu d.o.o., tvrtci za podvodne preglede, inspekcije i snimanje podvodnom robot ronilicom. Sve ostale tvrtke – arhitektonska tvrtka Laća, informatička tvrtka Neonet, Vlahov (djelatnost nije navedena, no pretpostavka je da se radi o knjigovodstvenoj tvrtci), Mediain d.o.o. za marketing i promociju, te Mitrić (djelatnostnije navedena, no pretpostavka je da se radi o odvjetničkom uredu) nemaju nikakve veze s osnovnom idejom iNavisa zbog koje se Kraljevina Norveška udružila s Gradom Šibenikom. Ana Zajc iz CroNoMara kaže kako su ih, osim navedenih tvrtki, kontaktirale samo još dvije tvrtke od kojih je jedna odvjetnička tvrtka trajno odustala, dok je projektantska tvrtka iz Rijeke zbog trenutne situacije prolongirala ulazak u iNavis. Doduše, Zajc navodi kako je na potpisivanje predan ugovor s norveškom tvrtkom Rana Plast AS i to na sastanku u Norveškoj prošlog petka. Dodaje kako je tijekom istog sastanka dogovoren nastavak suradnje s tvrtkom Sas vektor za sezonu 2013. u kojem se povećala vrijednost ugovora s pet na deset milijuna kuna, zahvaljujući kvaliteti hrvatskog proizvođača – NCP grupe. Osim toga, nastavlja predstavnica CroNoMara, tvrtka je trenutno u pregovorima s još tri norveške tvrtke koje bi popunile ostalih 60 posto prostora koji su uiNavisu ostali nepopunjeni.
POMORSKA MANJINA
Obrazlažući manjak lokalnih tvrtki iz nautičkog sektora, okupljenih u iNavis centru, Zajc kaže kako je namjera projekta da tvrtke unutar Centra imaju svu mogućnost razvijanja vlastitog poslovanja uz businesssupport od strane CroNoMara (pristup stranim tržištima, inozemnim partnerima i slično), ali i da u sklopu centra rade tvrtke pružatelja usluga koje će biti u neposrednoj blizini sektoru nautike. No, nije objasnila zašto te ‘uslužne’ i daleko manje bitne tvrtke u iNavis centru danas čine većinu, naspram jedine tri domaće tvrtke iz sektora nautike.