Ljeto iza nas pokazalo je koliko je Šibeniku bitan Terraneo Festival, aŠibenčani su pokazali koliko im je bitan klub Azimut, svaki na svoj način generator kulture i dobre zabave u sred Dalmacije.
Hrvoje Jelković i Luka Pavić usko su vezani uz oba projekta, zapravo njihovi tvorci koji su prije pet godina zajedno s Matom Škugorom krenuli u pokretanje glazbenog festivala u Šibeniku, gradu koji do tada uz koju pokoju aktivnost lokalnih udruga ili pojedinaca jedini od većih gradova u Dalmaciji nije imao nikakav bitniji ili jači suvremeni muzički događaj tijekom ljeta.
Te 2011. godine štošta se promijenilo i izmijenilo u Šibeniku, s čime smo svi upoznati, ali što se to dogodilo 2014. godine u Šibeniku po pitanju Terranea i selidbe na novom lokaciju, kluba Azimuta i kulturnog turizma odgovorit će nam momci koji su zapravo zatvorili popularni zagrebački klub Purgeraj s pogledom prema Krešimirovom gradu.
Prije četiri godine počeo je projekt Terraneo Festival, koji je probudio Šibenik… Sada, sigurno niste na mjestu gdje ste se tada zamislili da budete u ovo vrijeme. Što se zapravo dogodilo?
Luka: Pa teško je cijelu priču svesti u par rečenica… U pokretanje Terraneo festivala smo ušli bez puno kalkuliranja i nismo previše razmišljali i opterećivali se time gdje će nas to sve dovesti. Projekt je preko noći postao sadržajno iznimno uspješan i odmah dobro prihvaćen od strane lokalne zajednice, publike, medija i kritike. Međutim radi financijskih problema, za koje danas znamo da su normalni kod pokretanja ovakvog festivala, vrlo brzo smo došli u situaciji da prihvatimo ponudu investitora zainteresiranog za ulaganje u festival i da prodamo jedan njegov dio.
Zahvaljujući toj investiciji festival je nastavio rasti, možda i pre brzo, ali je trebalo i proći vremena da stvari sjednu na mjesto i da investitor donese najbolje moguće odluke za budućnost festivala te njegov dugoročni koncept razvoja. Po meni se to tijekom ove godine i dogodilo i sada vjerujem kako Terraneo, na prekrasnoj novoj lokaciji, stvarno ima pozitivnu budućnost.
Koje je po vama izdanje Terraneo festivala bilo onako kakvo ste zapravo htjeli da vaš festival izgleda?
Hrvoje: Po pitanju programa definitivno jedan mix prve i druge godine festivala, a po pitanju kvalitete organizacije izdvojio bih treću godinu i inovaciju na festivalskoj sceni regije gdje je Terraneo prvi uveo sistem beskontaktne naplate. Što se emocija tiče tu je prva godina održavanja na posebnom mjestu, trenutak kad ostvrarite ono što za što su mnogi mislili da je nemoguće, trenutak kada ostvarite svoje snove.
Luka: Atmosfera prve godine, organizacija druge, kartično plaćanje treće i gotovo nepostojanje stresa četvrtog, summer break Terranea (smijeh). Svaka godina ima je nešto svoje, pogotovo u programskom smislu, svaki od festivala do sad je bio po meni dosta drugačiji od ostalih. Ali kao što je i Hrvoje rekao, a mislim da će se i dobar dio publike s time složiti, romantična sjećanja na prvi Terraneo uvijek će zauzimati posebno mjesto.
Što se dogodilo nakon trećeg izdanja festivala da se morala uzeti godina pauze?
Luka: Uprava festivala je odlučila da je daljnje ulaganje u dotadašnju lokaciju dugoročno neisplativo te da se Terraneo treba premjestiti na samu morsku obalu. Po meni opravdana odluka, jer, koliko god da su Bribirski Knezovi mnogima prirasli srcu, održavanje festivala na takvom prostoru je bilo jako skupo. Nadalje, stara lokacija nije bila na moru te po našem mišljenju, s turističkog aspekta, nije bila dovoljno atraktivna za dugoročnu viziju razvoja Terranea kao autohtonog morskog festivala koji privlači značajan broj stranih posjetitelja koji se vraćaju i koji su nužni za njegovu budućnost. Dakle, donesena je odluka o promjeni lokacije i trebalo je vremena da se u dijalogu s gradom Šibenikom, nađe nova adekvatna lokacija.
Je li nova lokacija pronađena, gdje se Terraneo nastavlja?
Luka: Jest, naša želja i vizija je nastavak Terranea je Obonjan, mali otok u šibenskom arhipelagu smješten pokraj Zlarina. Vjerujemo kako je to rješenje najbolje i za budućnost festivala te samog Obonjana, nekad poznatog kao otok mladosti. Radimo sve što je u našoj moći kako bi što prije realizirali ovu ideju te vratili punokrvni Terraneo u Šibenik i na samom otoku pokrenuli realizciju mnogih drugih projekata i sadržaja koji će, uz sam Terraneo festival, trajati cijelo ljeto.
Cijeli intervju možete pročitati na muzika.hr
IZVOR: muzika.hr