O ovisnosti o igricama, Facebooku, cyberbullingu, nasilju na chatu, forumu govorile su profesorice psihologije Tatjana Ninić i Anela Čulav, Zorana Vrbičić profesorica pedagogije, odgajateljica Danijela Ćaleta te gost predavač Meri Božić, inspektorica Policijske uprave šibensko-kninske.
-Udruga Ardura okuplja niz stručnjaka različitih profila koji smo prije svega praktičari. U radu smo shvatili, zapravo dobrobit interneta , ali smo isto svjesni rizika i opasnosti koje Internet predstavlja. U prvom redu odnosi se na izoliranje djece u smislu da previše vremena provode na internetu i ne drže se sa vršnjacima što može dovesti do ovisnosti o internetu.
-Također djeca su sve više izložena Internetu mogu biti meta određenim osobama koji iskorištavaju dječju radoznalost , takozvani online predatori. Zapravo poanta ove tribine je da se podigne razina svijesti i educiraju ljudi o tome da je svakako Internet dobra stvar, ali treba više govoriti o potencijalnim rizicima i opasnostima. Internet je nešto bez čega ne možemo, ono nam omogućava svakodnevnu komunikaciju sa svijetom, svjedoci smo E-upisa u školu, E-uputnica za liječničke preglede, brojne online aplikacije, zapravo djeca se ne sjećaju života prije Interneta – pojasnila je psihologinja Tatjana Ninić.
– Dijete toliko vremena provodi na Internetu i tako gubi kontakt sa vanjskim svijetom, igranjem igrica na kompjuteru on postaje dio nje, ponaša se kao super junak iz igrice i na taj način se otuđuje od svojih vršnjaka. Odgovornost je na roditeljima hoće li za dijete Internet biti pozitivna ili negativna stvar. Roditelji bi trebali znati što djeca rade na Internetu, s kim se druže, koliko vremena provode za kompjuterom, koje stranice posjećuju. To će postići tako da se educiraju i upozore djecu na sve moguće opasnosti, isto tako da ih upozore da ne komuniciraju sa svakim, da ne objavljuju svoje podatke i fotografije na različitim mjestima.