Želeći izraziti svoju podršku članovima HNS-a Petru Mišuri i Petru Baranoviću koji se u drugom krugu izbora bore za mjesto dožupana šibensko-kninskog i šibenskog dogradonačelnika, Šibenik je danas podsjetila ministrica kulture i HNS-ovka Andrea Zlatar Violić. U sklopu posjeta ministrica je obišla šibenske tvrđave, te dala izjavu medijima.
– Danas smo prvo obišli tvrđavu sv. Mihovila, sada smo na tvrđavi Barone, za koju je ministarstvo kulture dalo sredstva za izradu projekta preko udruge Juraj Dalmatinac, preko jedne mlade grupe koja pokazuje kontinuitet brige za grad. Za Šibenik je važno da sklop tvrđava koje su imale obrambenu funkciju, danas dobivaju svoje prave funkcije , koje će biti prvenstveno vezane za cjelokupni razvoj grada, s jedne strane za kulturni turizam, a s druge strane za edukaciju – kazala je danas ministrica Zlatar Violić.
Dodala je kako bi tvrđava Barone trebala biti najmoderniji oblik virtualnog parka, gdje će se posjetitelji, putem suvremene tehnologije moći vratiti u vrijeme 15. ili 16. stoljeća i vidjeti ključne trenutke povijesti Šibenika.
– To su najbolji projekti jer nisu invazivni prema samoj baštini i oni čuvaju original fortifikacije – kazala je ministrica. Zlatar Violić je izrazila nadu da će sve četiri šibenske tvrđave naći svoj izazov i svoju svrhu, te priznala kako je daleko najveći izazov tvrđava sv. Nikole u šibenskom kanalu.
– Ona će biti jedan pravi pomorski muzej, koji će uz sebe vezati i dio brodograditeljske tradicije. Gornji dio tvrđave bit će otvoren za posjetitelje. Ono što je posebno važno, sv. Nikola je posebno očuvan, bez obzira na ovo pitanje urušenosti, on je po tipu arhitekture originalan. Ono što ga zaista u ovom arhipelagu izdvaja je istovremena njegova osamljenost, a defakto totalna povezanost s kopnom kazala je ministrica kulture. Prema izračunima koji se rade, nastavila je, godišnje bi na sv. Nikoli moglo biti gotovo tri stotine tisuća posjetitelja . Svote s kojima ministarstvo raspolaže, navela je ići će prvo za projektnu i izvedbenu dokumentaciju, a zatim će se pristupiti investiciji, bilo preko EU fondova ili u partnerstvu Grada s državom.
Kod ovakvih projekata, zaključila je ministrica, najbitnije je da se mladi ljudi koji sada imaju 18-20 godina školuju usmjereno da budu kuratori, voditelji, kustosi, koji će poslije raditi u vrijednim povijesnim objektima.
Na taj način, ustvrdila je Zlatar Violić, grad bi dobio svoju razvojnu perspektivu u svakom smislu.