Povodom Dana hrvatske knjige koji se slavi na današnji dan, provjerili smo koliko Šibenčani vole čitati, koja im je omiljena literatura, gdje preferiraju čitati i zašto se danas puno manje knjige konzumiraju spram internetu.
JAKOV BILIĆ
-Često čitam knjige, vjerojatno zato što moj posao to i zahtjeva. Zadnje što sam pročitao bilo je staro djelo ’12 rimskih careva’. Najviše mi se sviđaju klasici kojih ima beskonačno mnogo i nikad mi neće ponestati literature za čitanje, ali nužno ne mogu reći da neki žanr više preferiram od drugoga, mogu sve pročitati. Uvijek imam svoj kutak za čitanje, tako dok sam studirao u Zagrebu, našao sam svoj kutak doma koji mi je najviše odgovarao i tu sam uvijek čitao, tako je i danas u Šibeniku. Danas se puno manje čita nego prije, knjige su se zamijenile društvenim mrežama i knjiga ostaje u drugom planu, no pričajući sa svojim prijateljem rekao mi je da kroz gradsku knjižnicu prođe više od tisuću građana dnevno , to je velika brojka i neka samo polovica njih posudi knjigu, mogu zaključiti da Šibenčani ipak vole čitati. Malo sam konzervativan po pitanju knjige i mislim da se ona ne može zamijeniti društvenim mrežama, na što mi moja mlađa sestra uvijek kaže da sam zaostao u vremenu. Iskreno, ponekad kada mi se više ne druži po kavama, ne sluša muzika tj. kada sam loše volje, posudim neku dječju knjigu i vratim se u mlađe dane i mogu vam reći da djeluje, osjećam se poput superheroja – otkrio nam je mladi šibenski glumac.
ANTONIJA MODRUŠAN
-Ne čitam toliko često koliko bi htjela, ali ipak mogu reći da često čitam i to knjige koje se vežu za moju struku uvijek su mi prve na pameti. Zadnja knjiga koju sam pročitala zove se ‘Karta i teritorij’ autora Michela Hovellbecqa, a preporučila mi ju je moja prijateljica Zdenka Bilušić. Kasni sati, kada idem leći moji su sati za knjigu. Knjige ne biram po žanru ili po piscima, za mene knjiga treba biti da me tješi, ohrabruje, razveseli i nauči nečemu novom, a ne da me rastuži. Mogla bih reći da za mene knjiga treba biti lijepa. Istina je da ovaj ubrzani način života i internet koji nam je cijeli svijet donio kod kuće odvlače pažnju od nekih drugih stvari, ali za mene tko voli čitati i tko je na to naviknuo od malih nogu, uvijek će pronaći vremena za dobro štivo. Kod kuće imam dvije kćerke, koje idu u gimnaziju i stvarno mogu reći da guštaju čitati knjige koje imaju za školsku literaturu -objasnila nam je ravnateljica Galerije sv. Krševana.
NERA GOJANOVIĆ- KLJAJIĆ
-‘Gospoda Glembajevi’ zadnja je knjiga koju sam pročitala i mogu vam reći da mi je bilo drago iznova je pročitati, to je za mene najbolji hrvatski dramski tekst pogotovo zato što govori o trenutku u kojem svi zajedno živimo. ‘Gospoda Glembajevi’ danas su aktualniji nego u vremenu u kojem su nastali. Nikad nisam dijelila knjige na žanrove i autore, mogu pročitati knjigu bilo kojeg pisca nije mi bitno je li domaći ili strani…Isto tako bitno mi je štivo koje čitam, a ne kojeg je žanra. Navečer prije spavanja najviše volim čitati, to me jako opušta i smiruje i u meni budi neke nove ideje, zaista mislim da je dobro biti ‘načitan’, jer svako novo štivo budi određene ideje u nama. Nažalost, danas se puno manje čita nego prije, ali svakako uvijek postoje oni istinski knjigoljupci i njih uvijek podržavam -poručila je ravnateljica HNK Šibenik.
U Gradskoj knjižnici ‘Juraj Šižgorić’ ovo su najčitanija djela u ožujku:
DJEČJI ODJEL – TOP LISTA NAJČITANIJIH KNJIGA U OŽUJKU
1. PILIĆ, Sanja: Maša i životinje
2. KNISTER: Čarobnica Lili i nogometna groznica
3. POLAK, Sanja: Gorski dnevnik Pauline P.
4. VUKOVIĆ, Aljoša: Tatin oblak
5. DISNEY, Walt: Princeza i žabac
ODJEL ZA MLADEŽ – TOP LISTA NAJČITANIJIH KNJIGA U OŽUJKU
1. FLANAGAN, John: Rendžerov učenik – Ledena zemlja
2. OWEN, James A.: Sjene zmajeva
3. MALLEY, Gemma: Deklaracija
4. MILES, Elizabeth: Furija
5. MARR, Mellisa: Krhka vječnost
PREPORUKA TJEDNA – Irena Lukšić: Blagovati na tragu klasika