Prosvjedovali su, molili, palili signalne baklje, trubili iz trublji i sirena, slali dopise Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, ali uzalud. Biličani već godinama ponavljaju isto, no nitko ih ne čuje. Sada ih je strah da se zbog pretjeranog izlovljavanja nedorasle ribe i one u lovostaju, u akvatoriju Prokljanskog jezera ne dogodi najgore.
RIBLJI FOND
– Tražimo hitnu zabranu mreža potegača i okružujućih mreža ciplara na području Prokljanskog jezera kako bi spriječili daljnje uništavanje ribljeg fonda! U suprotnom, uskoro se u jezeru neće imati što loviti! Kočarice nemaju što raditi na Prokljanu, jer nam izlove svu sitnu ribu. Još se sjećam kada su kočarice na Prukljanu ulovile 500 kilograma brancina, niti jedan nije bio teži od 10 deka. Da ne govorim o šteti koju prouzrokuju na toj lokaciji kad nam unište male sipe i drugu ribu… Srce mi se para – kazao nam je Davor Ćaleta Car, načelnik Općine Bilice, koji unatoč dugogodišnjem ignoriranju vlasti, ne odustaje od rješavanja ovog gorućeg problema.
– Ukoliko se nastavi ovakav izlov ovaj vrlo vrijedan i maritimno bogat kraj pretvoriti će se u pustu baru – dodaje Ćaleta Car.
Tvrdi da nisu protiv sportskog ribolova, odnosno lova tradicionalnim alatima kakvima se lovilo posljednjih sto godina, no žele zaštititi prirodnu ravnotežu u jezeru.
ŠALJU DOPISE
– Svake godine šaljemo ponovo i ponovo dopise Ministarstvu u nadi da će nas poslušati i od toga sigurno ne odustajemo – dodaje prvi čovjek Bilica. Otkriva kako su prije dvije godine oko problema izlova, savjet i mišljenje tražili od Javne ustanove za gospodarenje zaštićenim područjima Šibensko-kninske županije.
– Ravnateljica ustanove Anita Babačić Ajduk zaključila je kako je Prokljan važno mrjestilište brojnih vrsta riba te da lokalitet zbog korištenja neprimjerenih ribolovnih alata trpi veliku štetu, zbog čega ignoriranje od strane Ministarstva još više čudi – zaključuje Davor Ćaleta Car.
Hoće li vapaji i pozivi u pomoć napokon uroditi plodom, teško je reći, ali ako riječi Biličana konačno ne dođu do viših instanci i ukoliko ne budu shvaćene ozbiljno, Prokljan će s vremenom ostati bez sipe, cipala, jegulja, glamboča, ali i drugih autohtonih vrsta.