Dinara, Guduća, gornji tok rijeke Krke, Čikola, cijela Žutsko-sitska skupina otoka, kanal Sv. Ante … sve su to područja idealna za razvoj pustolovnog turizma. Ono uključuju šetnje prirodom, planinarenje, penjanje, špiljarenje, cestovni i brdski biciklizam, kajakarenje, kanuiranje, splavarenje, ronjenje, bungee jumping, paintball …
I dok se u svijetu od avanturističkog turizma beru milijuni u Lijepoj Našoj on je još uvijek u povojima i tek rijetki zarađuju. Znalci bi rekli Hrvatska premalo ulaže u pustolovni turizam, drugi pak da nema interesa. Međutim činjenica je da zbog jedinstvene kombinacije mora, rijeka, planina, kanjona, jama i Šibensko kninska županija može turistima ponuditi poveću dozu adrenalina. Prije četiri godine čelni ljudi Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Šibensko-kninske-županije najavili su jednu takvu avanturu na donjem toku rijeke Guduće inače zaštićenog krajobraza, jednog od najbogatijih ornitoloških rezervata u Europi. Prostor je razminiran i spreman za turiste, ali agencije nisu zainteresirane za ove prostore.
OZBILJNE AGENCIJE
-Već nekoliko godina tražimo ozbiljnu agenciju koja bi radila pustolove izlete, ne samo za Guduću već i za moga druga područja, nažalost za sada nije bilo interesa. Priroda nam je dala idealan prostor, samo nam trebaju pojedinci ili agencije koje će na postojećem terenu izgraditi svoju infrastrukturu, a mi bi im pak pomogli uz agresivnu reklamu, stoga ovim putem pozivam sve zainteresirane koji bi se okušali u ovom vidu turizma da nam se jave – kazala Anita Babačić Ajduk ravnateljica Javne ustanove za gospodarenje zaštićenim područjima Šibensko kninske županije. Tvrde da od potrage ne odustaju jer im predstoji nekoliko radionica s poduzetnicima, a sudjelovali su i na festivalu pustolovnog turizma, aktivnog odmora sporta i rekreacije koji se održao protekli vikend na jezeru Jarun u Zagrebu.
– Našim agencijama jednostavnije je skupiti turiste i izbaciti ih u NP Krka ili Kornati. Nedavno smo i aplicirali projekt ‘free climbing’ (slobodno penjanje) na Čikoli, na IPA EU fond, hoćemo li dobiti novac pokazati će vrijeme – zaključuje Anita Babačić Ajduk. Da je pustolovni turizam bitan za razvoj turizma u Šibeniku i okolici, te da se ipak nešto miče s mrtve točke potvrdio nam je Dino Karađole, direktor turističkog ureda u Šibeniku.
SLOBODNO PENJANJE
– Mišljenja sam da se i na tom turističkom polju situacija polako, ali sigurno mijenja. Baš smo u pregovorima s Javnom ustanovom kako bi na stijenama u samom kanalu Sv. Ante, turistima nudili slobodno penjanje. Šibenik već ima nekoliko osoba koje se bave ovom sportskom disciplinom, samo trebaju dobiti dozvole – ističe Karađole.
Netko je jednom rekao ‘novac leži svuda oko nas, samo se treba sagnuti i pokupiti ga’. Jedno je sigurno Hrvatska ima izvanredne prirodne potencijale za pustolovni turizam i prava je šteta što se te bogate bogomdane resurse slabo koristi.
ADRENALINSKI SPORTOVI ZA RAZVOJ TURIZMA
Da adrenalinski sportovi pružaju niz mogućnosti za razvoj turizma, te da bi uz kvalitetno razrađenu ponudu, dobru reklamu i Šibensko kninska županija mogla mnogo ostvariti na tom polju mišljenja je i Mate Protega, predsjednik kluba HPK Sv. Mihovil.
– U Solarisu dnevno boravi 3, 500 gostiju, ja sam siguran da bi se našla jedna mala grupa turista koja bi bila zainteresirana za pustolovinu. Osim toga i mi smo bili u pregovoru sa Solarisom, ali problem je što smo Udruga i što nemamo novca, ali ni zakonske osnove da se bavimo ovim poslom. Mi možemo biti samo uslužni servis i to je sve – kazao je Protega. Smatra da je ideja slobodnog penjanja u kanalu sv. Ante super potez.
– Kanal ima nekoliko stijena u kojem se može penjati u šest ili sedam različitih smjerova do visine 15 -20 metara idealno za turiste penjače početnike– zaključuje predsjednik kluba HPK Sv. Mihovil.