Kažu da sve ima svoju cijenu , ali nekim stvarima je teško odrediti materijalnu vrijednost. Čipka – bezvremenski moderna, prisutna u svim povijesnim etapama i svim društvenim slojevima, jedna je od tih stvari. Na otoku Visovcu čuva se ‘alba’, misna košulja, u čiju izradu je jedna opatica utrošila četrnaest godina. Važnost čipkarstva u našoj kulturi dodatno potvrđuje činjenica da je 2009. godine upisano na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine.
U Hrvatskoj su najpoznatija paška i lepoglavska, ali mali broj ljudi zna da naša županija krije pravi biser – primoštensku čipku.
Večeras je u šibenskoj knjižnici predstavljen Priručnik primoštenskog čipkarstva Sandre Barešin i Koviljke Biljaković, objavljen u nakladi Udruge primoštenskih čipkarica Pekljica i Muzeja grada Šibenika.
Priručnik je uz autorice predstavio i dr.sc. Jadran Kale, koji je jedno od najzaslužnijih imena za obnovu tradicije primoštenskog čipkarstva.
Zahvaljujući upravo njegovoj inicijativi 2013. je osnovana Udruga primoštenskih čipkarica ‘Pekljica’.
Primoštenska čipka je posebna, Primoštenke su je radile isključivo za sebe i svoje nošnje, iznimka su bile one koje su je prodavale bogatašima. Čipka je krasila i njihovu odjeću za pokop jer su htjele biti vječno lijepe.
Primoštenke, ali i one iz drugih mjesta, redovito se okupljaju na radionicama utorkom u primoštenskoj knjižnici, a posjeti tim radionicama su ono što je potaklo Barešin na ovaj priručnik, ali i na izložbu postavljenu u šibenskom muzeju.
– Ovo je moja prva autorska izložba i objavljeni rad. Naravno, postoje već znanstveni radovi objavljeni na portalima, ali ovo je prvi ‘papirnati’. Jako sam zadovoljna odazivom ljudi, a ono što me posebno veseli su djeca koja dolaze na izložbu i koja će u ranoj dobi upoznati ovo rukotvorstvo – istaknula je Barešin koja je zahvalila profesoru Kali, primoštenskim čipkaricama i majci koja ju je potaknula da upiše etnologiju.
Kako su na predstavljanju istaknuli, kod čipkarstva je najvažnija rutina, puno strpljenja i čiste ruke jer je riječ o delikatnom poslu.
Izložbu u Muzeju možete pogledati do 18. ožujka, a za kraj predavanja su s okupljenima podijelili zanimljiv ‘citat’ iz knjige dojmova:
‘Probudite se Trnoružice, igle u ruke!’.