U knjizi ‘Šibenski fortifikacijski sustav’ Josip Ćuzela sažima sve poznate činjenice o utvrdi svetog Nikole. Sama utvrda, nema Šibenčanina koji to ne zna, podignuta je na ulazu u kanal svetog Ante, uzak i dug morski prolaz koji vodi do samog Šibenika. Utvrda stoji na južnoj strani kanala, na malom komadu tla, u biti hridi i pličini koja se nastavlja sa zablaćke strane. S te strane utvrda je povezana s kopnom, te joj se može prići uskim kopnenim putem. S druge strane, prema Jadriji, utvrda je snažno istaknuta, s jasnim ciljem nadzora svih brodova koji plove prema Šibeniku.
Kako je došlo do gradnje utvrde svetog Nikole? Turska opasnost i pad grada Skradina pod Turke 1522. godine bio je poseban razlog i neposredan povod. Naime, s osvajanjem Skradina Turcima se otvorila kao mogućnost ostvarivanje pomorske veze s osvojenim kopnenim teritorijem u zaleđu. Morska veza od Skradina prema vanjskom moru otvarala je Turcima i nove mogućnosti izravne trgovine. O tomu koliko bi na taj način bio ugrožen Šibenik ne treba trošiti riječi. Tada je Šibenik pod vlašću Venecije, za njih je to bila sigurna i gotovo neosvojiva luka. Izravna turska opasnost natjerala je Šibenčane da od Mlečane traže da se grad bolje utvrdi, poglavito s morske strane. Mletačka je vlada to uskoro i prihvatila, svjesna strateške uloge Šibenika na tom dijelu Jadrana.
CRKVA SV. NIKOLE
Tako počinje priča, međutim, prije utvrde tamo se nalazila crkva posvećena svetom Nikoli po kojem je poslije nazvana i utvrda. Godine 1524. mletački kapetan Baglion u izvješću koje je napravio predlaže da se na ulazu u kanal svetog Ante izgrade dvije utvrde. Jedna bi bila na zapadnoj strani kanala na kojoj se nalazila crkvica svetog Andrije, a druga na istočnoj strani kanala, na otočiću Ljuljevcu, na kojem se nalazila spomenuta crkvica svetog Nikole.
Tada je, prema izvješću Bagliona, crkva svetog Nikole bila u ruševnom stanju a u jako slabom stanju bile su i zgrade nekadašnjeg samostana. Nepoznatim je ostalo kada su crkva i samostan podignute na otočiću Ljuljevcu. Pretpostavlja se da je opat samostana 1095. godine na crkveni sabor u Zadar krenuo upravo iz tog samostana. Naknadno, negdje početkom 15. stoljeća benediktinci napuštaju samostan i preseljavaju se u sam grad.
LJULJEVAC
Od prvobitne zamisli pa do obnove ideje o podizanju utvrde proteklo je punih 15 godina. Godine 1540. započelo se s izgradnjom utvrde svetog Nikole na otočiću Ljuljevac. Projektirao ju je Gian Girolamo Sanmicheli, kao sigurnu i čvrstu građevinu, koja svojom arhitekturom prati suvremene standarde u izgradnji vojnih objekata. O tomu kada su završeni radovi na utvrdi nema preciznih podataka. Zna se da je 1544. godine postavljen kaštelan utvrde, što sigurno znači da je svojim najvećim dijelom bila gotova.
Stoljećima nakon izgradnje utvrda svetog Nikole izgubila je nekadašnju svrhu. Kakva je njena svrha danas? Šibenski novinar između dvaju svjetskih ratova Manfred Makale o utvrdi je pisao: ‘Nekada se tu nalazio benediktinski samostan, a rt sam se je zvao Ljuljevac. Zanimljivost je da je prije svršetka prvog svjetskog rata austrijska uprava nudila tvrđavu svetog Nikole na prodaju za 100.000 kruna, ali se nije našao kupac.’ Zaključuje novinar Makale, krajem tridesetih godina prošlog stoljeća, da bi za to vrijeme tvrđava bila dobro mjesto za zidanje velikog hotela, jer je tvrđava svetog Nikole tako položena, da pruža sjajan vidik na cijelu okolicu i bila bi prava atrakcija za sve turiste.
VJENČANJE NA TVRĐAVI
Engleska modna kreatorica iz Londona Georgina Sineva Knight i njezin izabranik James Richard Wilson prvi su mladenci u povijesti koji su svoje vjenčanje proslavili na tvrđavi sv. Nikole. Obred vjenčanja engleskog para, u prisutnosti stotinu uzvanika pristiglih uglavnom iz Londona, u šibenskoj prvostolnici sv. Jakova obavio je katedralni župnik don Krešimir Mateša. Presretne je mladence ispred šibenske katedrale s pjesmama pozdravila šibenska klapa Fortica. Ovo glamurozno vjenčanje izazvalo je veliko zanimanje turista, a nakon svečanosti ispred šibenske prvostolnice uzvanici su prema tvrđavi sv. Nikole otplovili jednim od turističkih jedrenjaka, dok su mladenci, što je bila izričita Georgina želja, do utvrde stigli u betinskoj gajeti Zatonjanina Dražena Ševerdije. Ovo englesko vjenčanje u Šibeniku, a posebice proslava na tvrđavi sv. Nikole, ostavilo je snažan dojam na engleske uzvanike. Ponekad je na prvom mjestu potrebna ideja, pa onda sve ostalo.
Utvrdi sv. Nikole prvenstveno je pred ovo ljeto potreban mul ispred ulaza, da se nautičari mogu privezati i razgledati utvrdu. Naravno, uz plaćenu ulaznicu. Isto kao na ulazu na utvrdu sv. Mihovila. Za početak bi to bilo jako puno. Ili nam je možda lakše snivati o velikim investicijama kao Makale prije osamdeset godina. I najduži put uvijek počinje prvim korakom.