Ukrajina traži od Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da pozove NATO da zatvori pristup zračnom prostoru nad svojim nuklearnim postrojenjima i da pojača napore za sprječavanje čina nuklearnog terorizma, kao što je zauzimanje nuklearne elektrane u Černobilu i isključenje zona, objavljeno je na portalu Vlade Ukrajine.
– Kako bi se situacija vezana za sigurnost nuklearnih objekata i objekata na černobilskom mjestu i u zoni isključenja vratila u pravno polje, inzistiramo na hitnoj odlučnoj akciji da (…) apeliramo na IAEA-u NATO-u sa zahtjevom da uspostaviti A2 / AD zonu (Anti Access / Area Denial, zabrana pristupa / zatvaranja teritorija) nad teritorijom Ukrajine, uzimajući u obzir rizike i geografiju lokacije NNEGC “Energoatom” – stoji u zajedničkom pozivu IAEA.
Apele su potpisali ministar energetike Herman Galuščenko, čelnik Državnog inspektorata za nuklearnu regulaciju Oleg Korikov i čelnik NNEGC Energoatom Petro Kotin.
Prema tekstu apela, predstavnici Ukrajine također inzistiraju na akcijama IAEA-e da se odmah prekine vatra i spriječi približavanje okupatorskih snaga na udaljenosti manjoj od 30 kilometara od nuklearne elektrane, kao i da se poveća aktivnosti IAEA-e za sprječavanje provedbe akata nuklearnog terorizma u nuklearnoj elektrani Černobil te humanitarnu i psihološku pomoć njezinom osoblju.
– Činjenica zauzimanja svjetski poznate nuklearne elektrane Černobil ima sva obilježja čina nuklearnog terorizma koji su nad černobilskim nuklearnim postrojenjima i njihovim osobljem počinile ruske vojne jedinice – stoji u priopćenju.
Njegovi su autori naglasili da je černobilsko osoblje, koje je ruska vojska zatočila bez rotacije sedam dana, pod psihičkim pritiskom i moralno iscrpljeno te zbog toga imaju ograničene mogućnosti za komunikaciju, kretanje i obavljanje punopravnih rutinskih i popravnih radova i ugrožava njihove živote i zdravlje.
– Informirajući IAEA-u o sigurnosnom statusu nuklearnih objekata u kontekstu neprijateljstava, od IAEA-e očekujemo konkretnu zajedničku akciju u obliku pritiska vršnjaka, koji zemlje članice uobičajeno koriste kako bi izbjegle izbjegavanje sigurnosnih prioriteta – ističe se u žalbi.